Top formacioni me lojtarët që nuk do marrin pjesë në “Euro 2020” shkaku i lëndimeve

Top formacioni me lojtarët që nuk do marrin pjesë në “Euro 2020” shkaku i lëndimeve

Formacioni me top lojtarët që nuk do marrin pjesë në “Euro 2020” shkaku i lëndimeve.

Nesër do nis Kampionati Evropian “Euro 2020”, ku sfida hapëse do jetë Turqi – Holandë.

Sidoqoftë, në këtë Kampionat Evropian disa top yje kryesore do mungojnë shkaku i lëndimit, përcjellë lajmi net.

SunSport ka përpiluar formacionin më të mirë me yjet që do mungojnë në “Euro 2020”.

Marc Andre ter Stegen

Ylli i Barcelonës ka pësuar lëndim në gju. Si rezultat, Kombëtarja e Gjermanisë duhet t’ia dal vetëm me Manuel Neuer dhe Bernd Leno.

Trent Alexander-Arnold

Mbrojtësi i Liverpoolit u lëndua në miqësoren ndaj Austrisë.

Ai u detyrua të largohet në fushë, derisa Southgate tani ka tre lojtarë në atë pozitë, Kyle Walker, Kieran Trippier dhe Reece James.

Serio Ramos

Për herë të parë në histori, asnjë lojtarë i Real Madridit nuk do jetë te Kombëtarja e Spanjës.

Ramos ka munguar shumicën e ndeshjeve këtë edicion me “Los Blancos”, derisa Spanja e ka zëvendësuar me Aymeric Laporte.

Virgil van Dijk

Tjetër yll i Liverpoolit që ka humbur sezonin pas një lëndimi në tetor.

Shkaku i dëmtimit të ligamenteve, kapiteni i Holandës do mungojë.

Ai gjithashtu ka munguar në Euro 2016 dhe Kupën e Botës, kësisoj Van Dijk ende nuk ka përfaqësuar Holandën në turne.

Ferland Mendy

Tjetër lojtar i Real Madridit që nuk shfaqet në Euro.

Ai pësoi lëndim muajin e kaluar dhe si rezultat nuk u përfshi në skuadrën e Francës.

Domink Szoboszlai

20-vjeçari shihet si një ndër lojtarët më të mirë në Hungari për dekadën e fundit.

Por, ai dështoi të shërohet nga lëndimi dhe kësisoj do mungojë.

Sergio Busquets

Mesfushori i Barcelonës ishte lojtari i parë që doli pozitiv me COVID-19.

Kështu që derisa të del negativ, do mungojë me Spanjën.

Nicolo Zaniolo

Italiani ka pësuar lëndim në ligamente me Romën në shtator.

Ai shpresonte të rikthehet në kohë, mirëpo shkaku i disa lëndimeve tjera, tani duhet të pres deri në Katar 2020 për të përfaqësuar Italinë.

Mason Greenwood

Një lëndim i papritshëm bëri që Greenwood të tërhiqet nga lista e Gareth Southgate për Euro 2020.

Zlatan Ibrahimovic

Pas një rikthimi në Kombëtare në moshën 39-vjeçare, ylli i Milanit pësoi lëndim në gju.

Ikona suedeze ka shënuar 62 gola në 118 ndeshje për Suedinë, por fatkeqësisht do mungojë në “Euro 2020”, që më shumë gjasa është Kampionati Evropian i fundit për të.

Ansu Fati

Talenti premtues i Barcelonës pësoi lëndim gjatë muajit nëntor në gju.

Që nga atëherë ka bërë tre operacioni, që nuk e lejuan të këtë asnjë minutë me Spanjën.

Por, Fati pritet të rikthehet në formë dhe në atë mënyrë të fitojë ftesën e Enrique për Katarin 2022.

TAGS