Tërmet i fuqishëm në Alaskë, paralajmërohet për cunami

Tërmet i fuqishëm në Alaskë, paralajmërohet për cunami

Një tërmet i fuqishëm me intensitet prej 7.5 ballë e ka god*itur zonën në jug të Ishujve Aleutian në Alaskë, që shkaktoi një paralajmërim për cunami, kumtoi Shërbimi gjeologjik i SHBA-së.

Qendra amerikane për paralajmërimin e cunamit kumtoi se tër*meti, i cili fillimisht u raportua si një tërmet me madhësi prej 7.4 ballëve, shkaktoi paralajmërime për cunami në Send Point, Kold Bej dhe Kodiak, të cilat janë të populluara pak.