Tag: zvogëlojë

Ilaçi kundër yndyrës mund të shpëtojë botën nga Covid-19

20/07/2020

Një ilaç i vjetër anti-trigliceride mund të zvogëlojë simptomat e koronavirusit duke i bërë ato sikur një ftohje e thjeshtë. Ky është fenofibrat, i cili ... Read More

Shoferë, dëgjoni këngët e Adeles kur vozitni

14/11/2019

Dëgjimi i këngëve të Adele në makinë mund të zvogëlojë stresin dhe të ndihmojë në ruajtjen e shëndetit të zemrës, thonë shkencëtarët.Hulumtuesit realizuan një studim ... Read More

A e keni ditur? Vaji i peshkut zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës

01/10/2019

Sipas një studimi, vaji i peshkut mund ta zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe sulmeve në zemër për 8%, shkruan Dailymail, transmeton Gazeta Express. ... Read More

Pse konsumimi i jogurtit bën magji për meshkujt?

30/07/2019

Sipas studimeve të mëparshme, jogurti mund ta zvogëlojë dukshëm rrezikun e kancerit kolateral te meshkujt. Ky lloj kanceri është një nga tipat më të përhapur ... Read More

Fjetja me televizorin ndezur shkakton këtë problem

18/06/2019

“Largimi i të gjitha dritave në kohën e gjumit mund të zvogëlojë shanset e grave për t’u bërë obeze”Eliminimi i zakoneve të këqija si fjetja ... Read More

Semenya humb ankesën kundër rregullave të IAAF

01/05/2019

Caster Semenya duhet të zvogëlojë testosteronin për të konkurruar. Caster Semenya ka humbur një rast historik kundër një organi drejtues të atletikës që do të ... Read More