Tag: yndyrore

Këto janë efektet magjike të ujit të arrave

27/12/2019

Arrat janë shumë të pasura me acidet yndyrore omega-3 të cilat mbrojnë shëndetin e zemrës dhe trurit. Ato e ulin rrezikun e sëmundjeve të trurit, ... Read More

Përbërësi i gjetur në avokado ju mbron nga diabeti

12/11/2019

Një molekulë yndyrore, e gjetur në avokado e forcon efektin dhe funksionimin e insulinës në organizëm, shkruan MedicalNews, transmeton Express.Avokadot përpos që janë një ushqim ... Read More

 Kur është koha e duhur për të përdorur vajin e peshkut

10/11/2019

Marrja e suplementëve të acideve yndyrore omega-3 është e dobishme për shëndetin e organizmit. Megjithatë, përfitimi i të gjitha vlerave është në varësi edhe të ... Read More

Gjithçka që duhet të dini për kolesterolin

26/06/2019

Kolesteroli është një substancë yndyrore e prodhuar në mënyrë natyrale nga mëlçia. Kjo substancë zakonisht përdoret nga trupi për të kryer procese metabolike, mirëpo kur ... Read More

Nga kolesteroli i keq në gjak tek parandalimi i rrudhave, zbuloni ç’mrekulli i sjellin organizmit 4 bajame në ditë

10/06/2019

Të pasura me acide yndyrore Omega-3, vitamina dhe minerale, antioksidantë që frenojnë veprimin e radikalëve të lira në organizëm, zink, vitaminë E, kalcium dhe magnez, ... Read More

Dy ushqimet që jua ulin kolesterolin

05/04/2019

Kolesteroli është substancë yndyrore në trup, e cila është vitale për funksionin normal trupor. Ka dy lloje të kolesterolit – LDL (njohur si kolesteroli i ... Read More

Pesë ushqime më të yndyrshme se gjalpi

01/03/2019

Gjalpit i ka dalë emri i keq, sepse përmban përqendrim të lartë të acideve yndyrore të ngopura që janë të lidhura me rritjen e presionit ... Read More