Tag: World

Robotët e prezantuar në Kinë që mund të notojnë, fluturojnë dhe të kryejnë punë të ndryshme

21/08/2019

World Robot Conference që do të zhvillohet nga 20 deri më 25 gusht në Pekin të Kinës, ka mbledhur më se 200 krijuar nga 20 ... Read More

Samsung Galaxy Fit lansohet më në fund në Shtetet e Bashkuara (Foto)

16/06/2019

Pajisja për ushtrime, Samsung Galaxy Fit ishte paralajmëruar në Mobile World Congress gjatë muajit shkurt, ndërsa dukej se lansimi ishte harruar. Mirëpo, më në fund ... Read More

Basha për BBC World: Çfarë synojnë protestat dhe çfarë i duhet Shqipërisë për hapjen e negociatave

20/05/2019

Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka dhënë një intervistë për BBC World ku ka folur për protestat dhe procesin e anëtarësimit të Shqipërisë në BE. ... Read More

Kinezi mbulohet me 637 mijë insekte

17/05/2019

Beekeeper She Ping is covered with bees during a challenge to break the world record in Chongqing Municipality, April 18, 2012. She Ping, 32, broke ... Read More

Kupa e Botës e Fortnite përjashton 1,200 lojtarë hileqarë

22/04/2019

Mbase do të mendonit se një aktivitet si Fortnite World Cup do të kishte pjesëmarrës me sjellje prej profesionistësh por ja që nuk ka ndodhur ... Read More

Cilat janë rreziqet shëndetësore me 5G?

16/04/2019

Në “Mobile World Congress”, që u mbajt në fund të muajit shkurt në Barcelonë, liderët e sektorit theksuan se 5G do të jetë revolucioni i ... Read More

Shpikësi i World Wide Web ka ndjenja të përziera për internetin sot

12/03/2019

Shpikësi i World Wide Web-it (www) di se inovacioni revolucionar i tij po vjetërohet dhe nuk i pëlqejnë gjithmonë ato që po sheh: sulmet kibernetike ... Read More

​www “feston” 30-vjetorin

12/03/2019

Laboratori bërthamor i world wide web (www), feston sot 30-vjetorin e sistemit të informacionit global duke nxjerrë në pah përfitimet që shkenca mund t’i sjellë ... Read More

Indeksi i zbatimit të ligjit, Shqipëria ndër më të korruptuarat

01/03/2019

Shqipëria renditet e 71-a nga 126 shtete, në Indeksin e Sundimit të Ligjit 2018-2019, të publikuar nga “World Justice Project”, një institut kërkimor ndërkombëtar me ... Read More

LG G8 ThinQ mund të kontrollohet edhe me lëvizjen e dorës (Foto)

28/02/2019

Kompania në vështirësi LG, nuk e ka në plan të dorëzohet. Gjiganti korean i teknologjisë, prezantoi në Mobil World Congress modelin e ri G8 ThinQ ... Read More

Sony Xperia me ekranin më të gjerë që është parë te ndonjë telefon (Foto)

25/02/2019

Është e pamundur të injorohen trendët e fundit në Mobile World Congress, siç janë telefonat e palosshëm, kamerat brenda sipërfaqes së telefonave dhe rrjeti i ... Read More

LG lanson linjën e re të telefonave të lirë, duke përfshirë Q60 me kamerë të trefishtë

20/02/2019

Tashmë dihet se LG G8 ThinQ do të shfaqet në Mobile World Congress (MWC) 2019. Por, marka koreane gjithashtu ka lansuar disa pajisje buxhetore përpara ... Read More