Tag: vezët

Cila është më e shëndetshme, veza e bardhë apo ajo e kuqe?

15/06/2020

Gjithnjë kemi menduar se vezët e kuqe janë më të shëndetshme dhe falë faktit që ato kushtojnë më shtrenjtë një gjë të tillë e kemi ... Read More

Nuk ka njeri që nuk e ka pare këtë cipë të bardhë në vezë, por çfarë është në të vërtetë ajo

21/11/2019

Vezët janë një nga ushqimet më të shëndetshme që mund të ekzistojnë dhe futen në familjen e ushqimeve të quajtura “superfood”, për shkak të vlerave ... Read More

Pse është mirë të hamë vezë çdo ditë

01/11/2019

Vezët mbartin vlera të jashtëzakonshme ushqyese për shëndetin e njeriut. Ato bëjnë pjesë në listën e 10 ushqimeve më të rëndësishme për organizmin.Vezët ofrojnë proteina ... Read More

A duhet të hamë vezë në mbrëmje?

18/10/2019

Vezët padyshim se janë një nga ushqimet më të përdorura, dhe shumë të pasura me proteina dhe vitamina. Mirëpo dihet, se vezët përmbajnë edhe një ... Read More

I vendosni vezët te dera e frigoriferit? Paskemi bërë gabim të tmerrshëm gjatë gjithë jetës

04/09/2019

Jeni të rregullt dhe i vendosni vezët në derën e frigoriferit, pikërisht në ndarjen e caktuar? Nëse po, ashtu si shumica bëjnë, jeni duke bërë ... Read More

Historia e 22 vjeçares që mbeti i verbër me njërin sy nga një vezë

14/08/2019

Një 22- vjeçare ka mbetur e verbër në njërin sy, pasi dy vezët që i kishte futur në mikrovalë për ti zier i kanë shpërthyer ... Read More

Nutricionistët tregojnë sa vezë do të duhej ngrënë në javë 

12/04/2019

Të pjekura, të ziera, të fërgura…, vezët shpesh i kemi në meny për kafjall. Nuk flitet mirë për to, sepse konsiderohen bomba kolesterine Nutricionistët gjermanë ... Read More

Nutricionistët e shquar tregojnë sa vezë do të duhej ngrënë në javë dhe disa këshilla kryesore për përgatitje

09/04/2019

Të pjekura, të ziera, të fërgura…, vezët shpesh i kemi në meny për kafjall. Nuk flitet mirë për to, sepse konsiderohen bomba kolesterine Nutricionistët gjermanë ... Read More

Shkencëtarët tregojnë përse duhet të hani vezë për mëngjes

26/03/2019

Shumë njerëz i cilësojnë vezët si pjesë të rëndësishme të ushqimeve në frigorifer. Vezët njihen për përfitimet e tyre shëndetësore, gjersa studimet e ardhshme janë ... Read More

Konsumimi i tri apo më shumë vezëve në javë e rritë rrezikun e sëmundjeve të zemrës

18/03/2019

Ky është një debat që zgjatur me vite të shumta: a janë vezët të shëndetshme apo jo? Sipas hulumtimeve të reja, ata që i hanë ... Read More