Tag: trurin

Shkenctarët: COVID-19 mund të infektojë edhe trurin

05/05/2021

Studimi: COVID-19 mund të infektojë edhe trurin. Shkencëtarët që eksperimentojnë në laborator kanë zbuluar se koronavirusi i ri që shkakton sëmundjen COVID-19 është i aftë ... Read More

Rekordi i gjetjes së unazës në këtë foto është 20 sekonda, a mund ta gjeni dot?

20/12/2020

17:50 | 19 Dhjetor 2020 Një test i ri për trurin është dizajnuar për të vënë në pah vendet më të zakonshme ku humbin unazat. ... Read More

Djathi dhe narkotikët kanë të njëjtin efekt në tru ?!

17/11/2020

Një studim i ri ka treguar që djathi dhe dr.oga kanë të njëjtin efekt në trurin e njeriut. Shkencëtarët kanë vërtetuar që njeriu varet nga ... Read More

Plakja e trurit, pesë mënyra si të parandaloni rrezikun

14/05/2020

Sëmundja e dementias është një ndër më të përhapurat në të gjithë globin. Prek trurin dhe dëmton kujtesën, duke ndikuar në kthjelltësinë e tij dhe ... Read More

8 simptomat e Meningjitit që çdo prind duhet t’i dijë ti dallojë në kohë

12/01/2020

Meningjiti është një sëmundje e lidhur me inflamacionin e membranave mbrojtëse që mbulojnë trurin dhe palcën kurrizore. Etiologjia e kësaj sëmundjeje mund të ndryshojë, por ... Read More

Këto ushqime zvogëlojnë rrezikun e sëmundjes së Alzheimerit

06/01/2020

Ka shumë gjëra që mund të ju ndihmojnë të ushtroni trurin tuaj dhe ta mbani atë të shëndetshëm, por dihet mirë se dieta juaj gjithashtu ... Read More

Kërkohen hulumtime më të mëdha për të gjetur pajisjen që lidh trurin me kompjuter

12/09/2019

Pajisjet që bashkojnë makinat me trurin e njeriut duhet të hetohen, ka thënë një studim.Në të ardhmen, “njerëzit mund të bëhen telepatik në një farë ... Read More

Këta janë pesë majmunët e modifikuar në embrion me gjenin e njeriut

17/08/2019

Shkencëtarët në Kinë kanë përdorur teknika që modifikojnë gjenet për ta bërë trurin e majmunëve më të ngjashëm me të njeriut.Majmunët e llojit “Resus Makak” ... Read More

11 fakte të çuditshme të njerëzve të famshëm

20/07/2019

A e dini se gjumi është i mirë për trurin tuaj? Ajnshtajni e bëri, ai fjeti për 10 orë në ditë! Elvis Presley Të afërmit ... Read More

Ja sa hapa në ditë duhet të bëni, për t’u mbrojtur nga Alzheimeri

18/07/2019

Të bërit 8.900 hapa në ditë mund të mbrojë trurin nga sëmundja e Alzheimerit, sipas një studimi. Studiuesit zbuluan lëvizjen e njerëzve të moshuar dhe ... Read More

Rrethohuni nga e kaltërta, largon stresin në dhomën e gjumit

01/05/2019

Ngjyrat e ndryshme kanë impakt të ndryshëm në trurin e njeriut. Thuhet se e kuqja sjell oreksin dhe njihet si ngjyra e kuzhinës. E gjelbra ... Read More

Mendoni se e keni hequr qafe ish-in? E keni gabim një pjesë e tij do të jetë gjithmonë me ju

30/03/2019

Në trurin femëror ka një mikroorganizëm mashkullor ose me fjalë të tjera ka prezencë të ADN-së mashkullore.Ky është përfundimi i një studimit të një grupi ... Read More