Tag: stomakut

Altin Çekodhima: Si të kuroni gastritin duke luftuar shkaktarët

24/02/2020

Voltiza Duro – Dhimbjet e barkut, djegiet e qëndrueshme ose me periudha të stomakut, apo të vjellat e diarreja mund të jenë sinjalizues që vuani ... Read More

Portokalli zvogëlon rrezikun nga kanceri

12/12/2019

Portokajtë ofrojnë mbrojtje të shkëlqyeshme për shëndetin e syve, zorrëve dhe stomakut, por ata ndihmojnë edhe për largimin e toksinave nga trupi.Ata përmbajnë sa më ... Read More

I hani shpesh, por këto ushqime po ua shkaktojnë fryrjen e barkut

25/10/2019

Pas fryrjes së stomakut është një gjendje e fshehur gastrointestinale – meteorizëm. Edhe pse disa faktorë mund të shkaktojnë këtë gjendje, marrëdhënia e saj me ... Read More

Mënyrat natyrale për të kuruar ulçerën e stomakut

12/10/2019

Ulçera shfaqet në shtresën e brendshme të stomakut. Ajo ndodh kur acidi i stomakut irriton shtresën e lartpërmendur. Shkaktarët e ulçerës janë infeksioni bakterial por edhe përdorimi ... Read More

A vuani nga mbipesha, konsumoni hudhër dhe limon

29/09/2019

Ajo përmirson tretjen dhe nxit sekretimin e lëngjeve të stomakut. Hudhra përmban allicin i cili është përgjegjës për rregullimin e niveleve të gjakut, ndërsa efekti ... Read More

Alarmi i Agjencisë Europiane të Barnave: Ndalni menjëherë përdorimin e “Ranitidine”

27/09/2019

Ky ilaç ka përdorim të shpeshtë nga qytetarët sa herë ndiejnë probleme të stomakut, madje e marrin edhe pa recete në farmaci, nuk duhet të ... Read More

Keni një stomak të fryrë? Kujdes gjendja mund të jetë serioze

01/08/2019

Fryrja e stomakut shpesh ndodhë pasi që konsumoni ushqime apo pije të caktuara. Por nëse një stomak i fryrë ndodhë më shpesh se që duhet ... Read More

Mposhtni thartirën në lukth duke ndjekur këto këshilla

17/04/2019

Urthi (thartira e stomakut) mund të luftohet edhe pa mjete mjekësore, duke ndjekur dietën e duhur dhe duke qëndruar larg ushqimit dhe pijeve që ofrojnë ... Read More

Pediatri paralajmëron: Cilët viruse janë aktualisht te vogëlushët

13/04/2019

Virusi i stomakut shfaqet kryesisht te fëmijët nga dy deri në pesë vjeç, pra te ata të cilët shkojnë në kopshte, sepse viruset barten lehtë ... Read More

Si t’i eliminoni gazrat dhe fryrjet pa ilaçe: Çdo ditë hani këtë bimë dhe prisni mrekullinë

27/03/2019

Ilaçi popullor kundër dhembjeve dhe fryrjeve të stomakut! Fryrja e stomakut mund të jetë e dhembshme, e pakëndshme dhe shkakton gazra. Kështu mund ta eliminoni ... Read More

Ky ushtrim heq dhjamin nga stomaku, shëron dhimbjen në kurriz dhe në ije! (Video)

26/02/2019

Aktivizohen muskujt e stomakut, shpinës dhe të anës së brendshme të kofshëve Sot po ju prezantojmë ushtrimin e thjeshtë, të cilin e propozon Tamayo, ekspert ... Read More

Fryrja e barkut: Zgjidheni këtë problem me ananas, mjaltë ose uthull molle

11/01/2019

Fryrja e stomakut zakonisht ndodh pasi të keni ngrënë ushqim të cilin sistemi tretës ka problem ta tretë. Pra, disa ushqime janë më problematike për ... Read More