Tag: Sindikatës

SBASHK-u të mërkurën e dorëzon në Gjykatën e Apelit vendimin për kompensimin e orëve

20/05/2019

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar së Arsimit, Shkencës dhe Kulturës së Republikës së Kosovës, Rrahman Jasharaj, ka thënë se janë afër përfundimit të ankesës për ... Read More

Sindikata e Sektorit Privat: Edhe nëse paga minimale bëhet 700 euro, është vonë – të rinjtë e kanë ndarë mendjen (Video)

17/04/2019

Kryetari i Sindikatës së Sektorit Privat, Jusuf Azemi, ka thënë se ngritja e pagës minimale në Kosovë nuk ngjallë shpresë të punëtorët e sektorit privat. Azemi, ... Read More

Protestë para Komunës së Prishtinës

17/04/2019

Nën organizimin e Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, sot punëtorët teknikë të disa shkollave të Prishtinës, punëtorët e sigurimit dhe ata të ... Read More

A po politizohet edhe kompensimi i orëve të humbura në grevë?

02/04/2019

Mosmarrëveshjet ndërmjet Ministrisë së Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë (MASHT) dhe Sindikatës së Bashkuar për Arsim Shkencë dhe Kulturë (SBASHK) për kompensimin e orëve të humbura, ... Read More

SBAShK pret që gjykata ta hedhë poshtë vendimin për kompensimin e orëve

27/03/2019

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBAShK), Rrahman Jasharaj, e ka quajtur joligjor vendimin e Ministrisë së Arsimit, të Shkencës dhe ... Read More

Pas ndërprerjes së grevës flet kryetari i SBASHK-ut: Marrëveshja nuk përfshin rritjen prej 30% të koeficientit, por u përafrua shumë (Video)

01/02/2019

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës së Kosovës (SBASHK), Rrahman Jasharaj në një intervistë për Telegrafi.com, me gazetaren Jehona Hulaj, ka ... Read More

SBASHK-u konfirmon marrëveshjen, mësimi fillon të hënën

01/02/2019

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit dhe Shkencës (SBASHK), Rrahman Jashari në një konferencë për media me Kadri Veselin dhe Ramush Haradinajn ka konfirmuar ... Read More

Haradinaj takohet me Sindikatën e Shërbimit Civil, zotohen për bashkëpunim dhe dialog

30/01/2019

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj sot ka zhvilluar një takim me përfaqësuesit e Sindikatës së Shërbimit Civil. Këtë e ka bërë të ditur vetë Haradinaj, ... Read More

SBASHK-u nuk heq dorë: Nëse nuk plotësohen kërkesat, greva vazhdon

30/01/2019

Këshilli i Sindikatës së Bashkuar për Arsim, Shkencë dhe Kulturë ka mbajtur një mbledhje sot, ku edhe një herë është vendosur për vazhdimin e grevës. ... Read More

Shërbyesit civil nga nesër në grevë, Zymberi: Nëse pakënaqësia rritet do të ketë paralizim të shtetit (Video)

28/01/2019

Kryetari i Sindikatës së Shërbimit Civil të Kosovës, Mursel Zymberi në një intervistë për Telegrafi.com me gazetaren Jehona Hulaj, ka treguar arsyet se përse duke ... Read More

SBASHK-u përgjigjet ndaj akuzave për grevën: Nuk bëhemi dorë e zgjatur e askujt

25/01/2019

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar për Arsim, Shkencë dhe Kulturë, Rrahman Jasharaj në një intervistë për Telegrafin ka thënë se greva nuk ka asnjë prapavijë ... Read More

Jasharaj: Oferta e Qeverisë i ka dy probleme – greva e mësimdhënësve mund të vazhdojë me muaj

25/01/2019

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar për Arsim, Shkencë dhe Kulturë, Rrahman Jasharaj në një intervistë për Telegrafin ka paralajmëruar vazhdimin e grevës edhe me muaj, ... Read More