Tag: rrezikshme

Zbulohet rreziku që vjen nga mizat që prekun ushqimin

19/03/2021

Kujdes, prekja e ushqimit nga mizat janë të rrezikshme. Mjafton që miza të prekë një herë ushqimin, dëmi është i pakthyeshëm. Deri më tani kemi ... Read More

A e dini cila është kafsha më e rrezikshme në botë?

03/12/2020

Nëse keni menduar se kafsha më e rrezikshme në botë është krokodili, peshkaqeni apo një kafshë tjetër, e keni gabim. Të paktën kështu thotë një ... Read More

Koha më e rrezikshme për të lindur

23/10/2020

Për të gjitha gratë shtatzënë, është zbuluar koha më e rrezikshme për të lindur. Rezultatet e lindjeve vdekjeprurëse kanë më shumë gjasa të ndodhin nëse ... Read More

Si të pastroni enët e gjakut me një trajtim të thjeshtë natyral

06/05/2020

Enët e bllokuara të gjakut janë arsyeja kryesore për shumë probleme të rrezikshme të zemrës. Arterioskleroza cilësohet si sëmundja gjatë të cilës muret e enëve ... Read More

Këto baktere janë duke u bërë rezistente ndaj antibiotikëve

11/09/2019

Doktorët me anë të eksperimenteve të bëra së fundmi, kanë verejtur se disa lloje te rrezikshme të baktereve janë duke zhvilluar mekanizma të rinj specifike ... Read More

NASA dhe ESA bashkohen për t’i ndaluar asteroidet e rrezikshme

08/09/2019

Nëse njerëzimi dëshiron t’i ndalojë asteroidet e rrezikshme, shtetet do të duhet të bashkëpunojnë së bashku. Agjencia hapësinore amerikane NASA dhe ajo evropiane ESA do ... Read More

Pse amerikanët u vendosin uraganëve emra njerëzish?

04/09/2019

Uragani Dorian, goditi ishujt Bahamas tashmë si stuhi e kategorisë së rrezikshme 5, duke lënë pas dëme katrastrofike dhe disa viktima. Por sa herë ka ... Read More

Burim infeksionesh, mësoni si duhet t’i pastroni vetë kufjet

11/06/2019

Duke përdorur kufje çdo ditë, pa pastrimin e tyre, është e rrezikshme. Është diçka që të gjithë duhet ta dinë.Disa prej nesh i përdorin aq ... Read More

Spiegel: Në Ballkanin Perëndimor po diskutohen ide nacionaliste – Merkel dhe Macron duan të evitojnë skenarë të tillë

28/04/2019

Shkëmbime territoresh, kufij etnikë, zhvendosje e grupeve etnike – janë ide thellësisht të rrezikshme që liderët e vendeve të Ballkanit perëndimor si Serbia, Bosnje Hercegovina, ... Read More

Alergjia dhe shtatzënia

22/04/2019

Sistemi imunitar reagon kur organizmin tonë e sulmojnë mikrobe të rrezikshme, por kur ky sistem imunitar “alarmohet” dhe reagon furishëm edhe kundër substancave të cilat ... Read More

Ndotja e ajrit ndikon te lindja e fëmijëve me kokë të vogël

18/04/2019

Gratë shtatzëna që janë të ekspozuar ndaj niveleve të rrezikshme të ndotjes së ajrit mund të lindin fëmijë me kokë të vogël, zbulon një shqyrtim ... Read More

Vuan nga sëmundje e rrezikshme, trajneri i Kombëtares evropiane shtrohet në spital

15/04/2019

Vuan nga sëmundje e rrezikshme, trajneri i Kombëtares evropiane shtrohet në spital Robert Prosinecki është shtruar në spital Trajneri i kombëtares së Bosnje-Hercegovinës, Robert Prosinecki ... Read More