Tag: qumësht

Me qumësht të gjirit, apo të përgatitur, ja si e ushqen djalin e saj Tuna

28/06/2021

Tuna ndan momentin duke ushqyer djalin me qumësht Këngëtarja e njohur shqiptare, Altuna Sejdiu – Tuna muaj më parë është bërë nënë për herë të ... Read More

Vdes gruaja më e vjetër në botë, ja cili ishte sekreti i jetëgjatësisë së saj!

30/10/2019

Gruaja nga Rusia, thuhet se kishte konsumuar gjatë gjithë jetës qumësht të fermentuar. Tanzilya Bisembeyeva lindi në 1896, ajo u varros në varrezat e familjes ... Read More

Dallimi në mes të intolerancës dhe alergjisë ndaj ushqimeve

16/10/2019

A keni diarre apo gazra sa herë që konsumoni një gotë me qumësht, dhe nuk keni informacion  se a jeni intolerant apo keni alergji ndaj ... Read More

Shkenctarët krijojnë bimën që ‘prodhon’ qumësht gjiri

08/10/2019

Shkencëtarët e kanë krijuar bimën e parë në botë që prodhon qumësht gjiri. Esenca prapa këtyre bimëve të inxhinieruara është të prodhojnë një vaj i ... Read More

Shkencëtarët krijojnë bimën që “prodhon qumësht gjiri”

07/10/2019

Shkencëtarët e kanë krijuar bimën e parë në botë që prodhon qumësht gjiri. Esenca prapa këtyre bimëve të inxhinieruara është të prodhojnë një vaj i ... Read More

Keni probleme me gjumin? Ja 6 mënyra si mund të flini brenda pak minutash

04/08/2019

Të gjithë e dimë se një gotë me qumësht të ngrohtë pas një dushi në darkë të sjell gjumë të qetë, por për fat të ... Read More

Receta me hudhër dhe qumësht shëron këto sëmundje

12/07/2019

Kombinimi i hudhrës me qumësht është një kombinim i çuditshëm, por është e vlefshme ta provoni dhe do ta shihni vet pse. Një numër i ... Read More

Përse duhet të pini qumësht të ngrohtë para gjumit

11/07/2019

Legjendë urbane apo vërtetë se pirja e një filxhani me qumësht të ngrohtë të ndihmon që të flini gjumë? Shkenca prapa besimit se kjo pije ... Read More

Dobitë e jashtëzakonshme të kombinimit të qumështit me mjaltë

12/04/2019

Ekzistojnë një sërë arsyesh përse rekomandohet të pini një gotë qumësht lope apo qumësht bademi, duke e përzier me mjaltë natyral. Kombinimi i tillë përdoret ... Read More

Çfarë ndikimi ka qumështi në sheqerin në gjak?

01/02/2019

Një filxhan qumësht për kafjall ka të bëjë me kontrollin më të mirë të përqendrimit të sheqerit në gjak Hulumtimi i shkencëtarëve kanadezë të Universitetit ... Read More