Tag: përmirësojnë

Ushqimet që duhet të konsumoni nëse vuani nga diabeti

20/02/2020

Shkencëtarët kanë zbuluar listën e 10 ushqimeve të rëndësishme që përmirësojnë shëndetin e njerëzve që vuajnë nga diabeti. Përzgjedhja e ushqimeve të shëndetshme që ndihmojnë ... Read More

Kopër me mjaltë kundër kollës dhe bronshitit, ja si ta përgatisni dhe përdorni

18/02/2020

Kopra dhe farat e koprës janë të pasur me flavonoidë të cilët luftojnë inflamacionin dhe përmirësojnë reagimet e sistemit imunitar kundër tij. Kjo bimë është ... Read More

Kërpudhat e forcojnë sistemin imunitar

08/11/2019

Një studim i bërë së fundmi sugjeron, që kërpudhat e përmirësojnë sistemin imunitar, shkruan Dailymail, transmeton Express.Shkencëtarët kanë zbuluar, që disa lloje të kërpudhave mund ... Read More

A po bëhen robotët më të ngjashëm me njerëzit?

11/10/2019

Profesorët në Universitetin e Merilendit po mundohen që të përmirësojnë në mënyrë drastike inteligjencën artificiale duke u përpjekur që t’u mësojnë robotëve të mendojnë dhe ... Read More

Më shumë pemë dhe perime, ndërsa më pak yndyrë në ushqim zvogëlojnë rrezikun nga kanceri dhe zgjasin jetën

25/05/2019

Ushqimi i drejtë dhe mënyra e shëndetshme e jetës mund të përmirësojnë dhe të shpëtojnë shëndetin tuaj Ushqimi i pasur me pemë dhe perime dhe ... Read More

Hurmat janë prej ushqimeve më të shëndetshme dhe ilaç i vërtetë natyral

29/03/2019

Hurmat janë prej ushqimeve më të shëndetshme në planet, ndërkaq lista e mënyrave se si ato e përmirësojnë shëndetin tonë është e pafundme. 100 gramë ... Read More

Nëntë enigma dinake të cilat janë testi i vërtetë i inteligjencës

03/02/2019

Pos që janë argëtuese, shkencëtarët besojnë që enigmat, përsiatjet, pyetjet e përgjigjet në të vërtetë përmirësojnë funksionet e trurit dhe mund të na ndihmojnë që ... Read More

Ushtrimet fizike i përmirësojnë aftësitë e mendimit edhe te të rinjtë e moshës 20-vjeçare

01/02/2019

Ushtrimet e rregullta aerobike, si ecja, çiklizmi apo ngjitja e shkallëve mund t’ua përmirësojnë aftësitë e mendimit jo vetëm të moshuarve, por edhe të rinjve. ... Read More

Oda Ekonomike: Mungon kuadri profesional

28/01/2019

28 Janar 2019 / 15:38 Kompanitë vendore do ta përmirësojnë konkurrencën përmes zbatimit të përvojave të partnerëve nga Austria. Jo vetëm biznesmenët nga vendi, por ... Read More

Lëng shtëpiak i cili nxjerr jashtë këlbazën nga mushkëritë e fëmijëve: Mjafton një gotë e vogël në ditë!

20/01/2019

Pos që nxjerr jashtë këlbazën, ky lëng dukshëm do të përmirësojnë imunitetin e fëmijës tuaj. Kjo recetë është për fëmijët të cilët me ditë të ... Read More