Tag: pandemisë

Çfarë do të sjellë viti 2021 për shkencëtarët dhe astronautët?

06/01/2021

01:54 | 6 Janar 2021 Shumë udhëtime me sa duket do të ndodhin. Pavarësisht pandemisë së koronavirusit, viti 2020 ka qenë një vit mjaftë i ... Read More

Pse disa njerëz me koronavirus nuk kanë simptoma, ndërsa të tjerë e kalojnë rëndë

12/12/2020

Misteri i pandemisë. Kjo është një pyetje që na ka shoqëruar gjatë gjithë periudhës së pandemisë. Ka qenë e justifikueshme sëmundja e rëndë pas infektimit ... Read More

Misteri i pandemisë: Pse disa njerëz me coronavirus nuk kanë simptoma, ndërsa të tjerë e kalojnë rëndë

12/12/2020

Kjo është një pyetje që na ka shoqëruar gjatë gjithë periudhës së pandemisë. Ka qenë e justifikueshme sëmundja e rëndë pas infektimit me Covid, për ... Read More

Pandemia Corona: Fitime miliardëshe për koncernet e teknologjisë së informacionit

01/11/2020

17:58 | 31 Tetor 2020 Apple, Amazon apo Google nuk janë dëmtuar prej pandemisë – përkundrazi. Ndërsa ekonomia dhe kultura në Gjermani po përjetojnë humbje. ... Read More

​Truri i pacientëve me koronavirus plaket 10 vjet para kohe

28/10/2020

Që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit, shkencëtarët u kanë treguar njerëzve se si virusi ndikon në trup dhe çfarë do të përjetonin njerëzit pas ... Read More

Alarmi: Gjashtë deri 12 javët e ardhshme më të errëtat që nga fillimi i pandemisë

19/10/2020

Gjashtë deri 12 javët e ardhshme më të errëtat që nga fillimi i pandemisë. Eksperti i sëmundjeve infektive paralajmëron se 6 deri në 12 javët ... Read More

Bill Gates parashikon datën se kur do të marrë fund pandemia

24/08/2020

Përgjatë kohës së pandemisë, Bill Gates ka zënë ballinat e medieve elektronike, duke kontekstualizuar përpjekjet për luftimin e koronavirusit. Ai parashikoi ndodhinë e pandemisë në ... Read More

Covid-19 trondit futbollin francez. 4 pozitivë te Marseja, shtyhet nisja e Ligue 1

18/08/2020

Ishte një nga kampionatet e parë që u pezullua në kulmin e pandemisë, dhe nga të parët që pritej të kthehej në fushë për sezonin ... Read More

Si të zbulosh për 10 sekonda a është efektive maska që po mban

30/07/2020

Maska është e domosdoshme dhe e detyrueshme në ditët e pandemisë që bota gjendet. Po si të jesh 100% i sigurt se ajo që po ... Read More

Kate e William, vizitë e papritur në spital

06/07/2020

Pas angazhimeve dhe videokonferencave online për shkak të pandemisë së Covid-19, Kate dhe William kthehen në terren.Me rastin e 72-vjetorit të përvjetorit të Qëndrës kombëtare ... Read More

Ky është 7-vjecari kosovar i cili botoi një libër gjatë pandemisë

28/06/2020

Tash e sa kohë fëmijët kanë mbajtë mësimin online për shkak të pandemisë. Përveç për të vegjëlit, kjo periudhë ka qenë shumë e vështirë edhe ... Read More

Basketboll, FSHB merr vendimin për kampionatin: Edicioni 2019-2020 do të mbyllet në parket

03/06/2020

Pas një pauze 3-mujore për shkak të pandemisë, basketbolli shqiptar bëhet gati për të rifilluar sezonin. Me hapjen e palestrave nga Ministria e Shëndetësisë, u ... Read More