Tag: ngrënia

Rrëfimi i 111-vjeçarit, thotë se ngrënia e trurit të pulës është sekreti i jetëgjatësisë

10/06/2021

111-vjeçari thotë se ngrënia e trurit të pulës është sekreti i jetëgjatësisë. Njeriu më i vjetër në Australi e ka ndarë sekretin që sipas tij, ... Read More

Fruta me stomak bosh, ja cilat duhet të zgjidhni dhe pse

12/05/2020

Ngrënia e frutave në mëngjes është mënyra më e mirë për ta nisur ditën. Një gjë e tillë do t’ju ndihmojë të keni një mendje ... Read More

Ushqimet e preferueshme për mëngjes

30/09/2019

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës, madje është vërtetuar se ngrënia e mëngjesit mban nën kontroll peshën edhe urinë gjatë ditës.Shumëkush e nis ... Read More

Ngrënia e kërpudhave zvogëlon rrezikun nga kanceri i prostatës

07/09/2019

Sipas një studimi të zhvilluar në Japoni, është zbuluar se ngrënia e kërpudhës mund të ketë zvogëluar rrezikun nga kanceri i prostatës.Sipas lajmit të publikuar ... Read More

Shkenca: Agjërimi për gjashtë orë iu bën të humbni peshë

25/07/2019

Ngrënia e vaktit të fundit të ditës në orën 14:00 mund të tingëllojë si e vështirë, por mund t’iu ndihmojë të humbni peshë. Shkencëtarët gjetën ... Read More

Ja cilat fruta mund të i hani me barkun bosh

21/07/2019

Ngrënia e frutave në mëngjes është mënyra më e mirë për ta nisur ditën.Një gjë e tillë do t’ju ndihmojë të keni një mendje të ... Read More

Mos hani ushqim pas orës 7 në mbrëmje, për këtë arsyje

20/07/2019

Ngrënia natën vonë po vë miliona njerëz në rrezik për t’u prekur nga ataku në zemër dhe goditjet në tru, paralajmërojnë ekspertët. Ekspertët e zemrës ... Read More

Pse nuk duhet të hamë pas orës 7 të darkës?

17/07/2019

Ngrënia natën vonë po vë miliona njerëz në rrezik për t’u prekur nga ataku në zemër dhe goditjet në tru, paralajmërojnë ekspertët.Ekspertët e zemrës rekomandojnë ... Read More

Për kocka, mëlçi dhe lëkurë të shëndetshme hani vezë

06/07/2019

Megjithatë nga ngrënia e tyre mund të keni edhe një varg përfitimesh të tjera. Lexoni më poshtë disa nga këto përfitime: -Veza rritë sistemin e ... Read More

Nëse nuk hani mëngjes ka më shumë shanca të prekeni nga sëmundje të zemrës

24/04/2019

Ngrënia e mëngjesit lidhet me rrezikun e vdekjes së hershme nga sëmundjet kardiovaskulare, sipas një studimi të ri. Në këtë studim ishin llogaritur shumë parametra ... Read More

Këpurdhat janë të mira për funksionimin e trurit

12/04/2019

Ngrënia e këpurdhavë së paku dy herë në javë, mund të parandalojë çrregullimet që vijnë si rezultatet i problemeve mentale me moshë Antioksidanti i cili ... Read More

Arsyet pse duhet t’i hani lëkurat e frutave dhe perimeve, flasin ekspertët

17/01/2019

Sipas ekspertëve, duket se ngrënia e lëkurave të frutave dhe perimeve mund të ndihmojë në përmirësimin e gjendjes suaj, të bëjë që ju të dukeni ... Read More