Tag: mostra

400 të testuar për COVID-19 të martën, rezultatet publikohen nesër

14/07/2020

400 mostra janë marrë për t’u testuar për COVID-19 të martën, rezultatet e të cilave do të bëhen të ditura nesër në orën 15:00, është ... Read More

27 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

01/06/2020

IKSHPK ka konfirmuar 27 raste të reja me Covid-19 në Kosovë nga 172 mostra të testuara. Rastet pozitive janë raste kontakti nga: komuna e Vushtrrisë ... Read More

Gjeologët zbulojnë fragmentin e humbur të kontinentit të lashtë të mbushur me diamantë

24/03/2020

Mostra shkëmbore të veshura me diamantë janë zbuluar së fundmi në një ishull verior kanadez, të cilat mund të plotësojnë zinxhirn e njohurive për një ... Read More

Studimi i ri mund të shpjegojë se pse evolucioni i ka “shëndoshur” njerëzit

09/07/2019

Në studimin e ri, shkencëtarët kanë krahasuar mostra në mes të indeve dhjamore të njerëzve dhe disa primatëve, dhe kanë gjetur se ndryshimet në ADN, ... Read More