Tag: Kulturore

“Ishte një bast profesional, premtim ndaj vetes”/ Alketa flet përpara Sanremos

05/02/2020

Mbrëmjen e djeshme ka nisur festivali i Sanremos, një ndër eventet kryesore kulturore në Itali. Këtë vit, i cili shënon dhe 70 vjetorin e këtij ... Read More

Pse ndjehemi të lodhur gjatë gjithë kohës

29/09/2019

Gjumi është diçka që të gjithë e dimë se është tejet i rëndësishëm.Ekziston një ide kulturore se nëse flini për një kohë të gjatë, për ... Read More

Pse ndjehemi gjatë gjithë kohës të lodhur?

28/09/2019

Ekziston një ide kulturore se nëse flini për një kohë të gjatë, për gjatë natës do ju bëj më dembel dhe më të lodhur, por ... Read More

Përkujtohet heroi Xhemajl Fetahaj

27/05/2019

Shoqata Kulturore “Xhemajl Fetahaj Raushiqi”, do të mbaj akademi përkujtimore me rastin e 20 vjetorit të rënies së heroit të kombit Xhemajl Metë Fetahaj. Akademia ... Read More

Këshilli për Trashëgimi Kulturore reagon për dëmtimet e “Kalasë së Novobërdës – Artanës”

08/03/2019

Këshilli i Kosovës për Trashëgimi Kulturore shpreh shqetësimin dhe indinjatën e thellë pas dëmtimeve të fundit në “Kalanë e Novobërdës – Artanës”, pjesë e listës ... Read More

Mjeku përgjigjet: A do të jetë bebja më e shëndetshme nëse nuk hamë mish?

11/01/2019

Sa do të jenë pra të famshme bebet e vegjetarianëve? Shumë prindër nuk u japin mish bebeve nga arsyet kulturore apo për shkak të problemeve ... Read More

“Shkupi flet”, shënohet 55 vjetori i tërmetit të madh

23/07/2018

23 July 2018 / 9:30 Me shumë ngjarje kulturore këtë javë Shkupi do ta shënojë 55-vjetorin e tërmetit katastrofal të vitit 1963 në Shkup. Fillimi ... Read More

Mbi 320 intelektualët grekë mbështesin marrëveshjen për emrin

16/07/2018

16 July 2018 / 15:27 Më shumë se 320 personalitete nga jeta politike, kulturore dhe akademike në Greqi, firmosën tekst për mbështetje publike të marrëveshjes ... Read More

Vijojnë reagimet rreth ndërtimit të deponisë në Debërc

10/06/2018

10 June 2018 / 15:01 Komisioni qeveritar për menaxhim me trashëgimi kulturore dhe natyrore të rajonit të Ohrit i formuar vitin e kaluar, do të ... Read More

Shkruhen grafite antishqiptare në Shkup

15/03/2018

15 March 2018 / 14:17 Instituti për Trashigimi Shpirtërore e Kulturore të shqiptarëve sot në mëngjes është mbuluar me mesazhe antishqiptare, në muret Instituti është ... Read More