Tag: konsumojmë

E kishim ditur të gjithë gabim, mishi i kuq shkaktar kryesor i sëmundjes së rëndë

10/11/2020

Thuajse gjithmonë kërkojnë që në ushqimet të cilat i konsumojmë çdo ditë të karakterizohen nga mishi i kuq. Kjo për shkak të shijes, por edhe ... Read More

E tepruat me alkool natën e Vitit të Ri? – ja ushqimet detoks për të pastruar trupin nga toksinat

01/01/2020

Është e nevojshme që kur festat kalojnë, të konsumojmë ushqime detoks për të pastruar trupin nga toksinat e alkoolit apo ushqimeve jo shumë të shëndetshme.Më ... Read More

Ja pse duhet konsumuar manaferra në vjeshtë

09/09/2019

Manaferrat janë fruti që ne të gjithë e konsumojmë në periudhën e fundit të verës dhe fillimit të vjeshtës, atëherë dhe kur bëhet.Përtej shijes së ... Read More

Këta janë frutat që ndikojnë në shkrirjen e dhjamit

03/09/2019

Kur është puna tek humbja e peshës, ushqimi të cilin e konsumojmë është po aq i rëndësishëm sa ai që nuk konsumojmë.  Tanimë dihet se ... Read More

Pse disa lloje të peshkut po konsiderohen si ushqime helmuese?

09/08/2019

Shumë lloje të peshkut, të cilat ne i konsumojmë përmbajnë një sasi të lartë të një subsatance toksike të quajtur metili I merkurit. Mirëpo pse ... Read More

Sa dimë për ushqimin që po e konsumojmë?

03/05/2019

Çdo ditë konsumojmë ushqim por shpesh dimë fare pak për atë që e konsumojmë. Sa është ushqimi i sigurt? Si vlerësohet siguria e tij? Lista ... Read More

Vaji i brokolit, trajtimi i ri për lëkurën

22/04/2019

Brokoli padyshim, që është një nga ushqimet më të shëndetshme që mund të konsumojmë, por shumë pak e dinin që është i mirë edhe për ... Read More

Mënyrat befasuese se si kafeina ndikon në trup dhe tru

08/04/2019

Kafja dhe çaji janë vetëm dy substanca të cilat i konsumojmë për ta marr dozën ditore të kafeinës. Por, çfarë saktësisht i ndodh trurit dhe ... Read More

Shprehitë që i keni, por që janë duke jua dëmtuar veshkat

20/03/2019

Roli i veshkave është filtrimi i gjakut, absorbimi i mineraleve nga ushqimet që i konsumojmë, lirimi i hormoneve dhe detoksikimi i trupit përmes urinës. Rrjedhimisht, ... Read More

Sa janë të sigurta produktet që konsumoni?

26/02/2019

Ushqimi që konsumojmë çdo ditë përcakton shumë gjëra për ne dhe për jetën tonë. Ushqimi luan rol kyç në shëndetin tonë dhe në energjinë që ... Read More

Si ndikon uria në organizëm?

17/01/2019

Kur nuk konsumojmë ushqim për një kohë të gjatë, organizmi sekreton adrenalinë, ndihet i sulmuar dhe fillon që të përdorë rezervat e krizës. Por, për ... Read More