Tag: kafshëve

Kjo është 20-vjeçarja nga Prishtina që jeton me 28 qen

30/04/2021

20-vjeçarja nga Prishtina që jeton me 28 qen. Dhunimi i kafshëve është një fenomen shqetësues në Shqipëri, pasi denoncime te tilla janë bërë nga qytetarët ... Read More

Njihuni me 20-vjeçaren nga Prishtina që jeton me 28 qen

30/04/2021

Trajtimi jo i mire ndaj kafshëve është një fenomen shqetësues në Shqipëri. Kjo temë është komentuar sot në emisionin “Shqipëria Live” në Top Channel, ku ... Read More

E gjetën duke bredhur maleve të Australisë, nuk ishte qethur të paktën pesë vite – pas intervenimit i heqin 35 kilogramë lesh

26/02/2021

20:18 | 25 Shkurt 2021 Kur e panë duke bredhur mes malit dhe kafshëve të egra, vullnetarëve australianë u është dashur një kohë e gjatë ... Read More

Foto sa një mijë fjalë: Fotografitë që rrëfejnë “ferrin” në Australi

06/01/2020

Trupat e djegur të qindra kafshëve janë parë në rrugën që çon drejt Batlow, një nga qytetet më të goditura nga zjarret e fundjavës. Zonat ... Read More

Çka i ndodh trupit kur e ndaloni konsumimin e sheqerit, si futet në ketozë

20/11/2019

Ka shumë debate sa i përket çështjes së dietave të shëndetshme.Veganët besojnë se shmangia e produkteve të kafshëve është dieta më e mirë, ndërkaq entuziastët ... Read More

Lejlekët e bardhë kthehen në Angli për herë të parë pas 600 vjetësh

08/09/2019

Zbatimi i një projekti për mbrojtjen e kafshëve dhe shpezëve në Britani të Madhe ka ndikuar që lejlekët e bardhë të shtohen dhe të përhapen ... Read More

Rinoqeronti rrokullis disa herë veturën e kujdestares së kopshtit zoologjik

29/08/2019

Ky është momenti rrëqethës kur një rinoqeront i tërbuar sulmon kujdestaren e kafshëve brenda veturës në kopshtin zoologjik në Gjermani, duke ia rrokullisur veturën për ... Read More

Kafsha juaj shpirtërore në bazë të datës tuaj të lindjes

23/05/2019

Ata gjithashtu besojnë në diçka që quhet një totem i lindjes kafshëve, ose kafsha shpirtërore që ju udhëzon përmes jetës në bazë të datës suaj ... Read More

Nesër përfundon faza e parë e repelimit të kafshëve në Malishevë

05/04/2019

Në komunën e Malishevës është duke u bërë repelimi i kafshëve, me qëllim të parandalimit të bartjes së rriqrave, nga fushat në shtalla. Kjo është ... Read More

Thasë me qenë të ngordhur janë gjetur në Kumanovë

02/04/2019

Photo Credit: Anima Mundi S A 2019-04-02T15:07:16+02:00 Anëtarët e organizatës për mbrojte të kafshëve “Anima Mundi”, sot në policinë e Kumanovës kanë paraqitur se në ... Read More

Keqtrajtimi i kafshëve me Kodin e ri penal dënohet deri në 6 muaj burg

05/02/2019

Ndryshimi dhe plotësimi i Kodit Penal të Kosovës ka avancuar në ruajtjen dhe mbrojtjen e të drejtave të kafshëve. Tash e tutje sipas Kodit të ... Read More

Peja dhe Gjakova nxjerrin urdhëresa kundër vrasjes dhe keqtrajtimit të qenve, përfshirë edhe garat mes tyre

23/01/2019

Komuna e Pejës dhe ajo e Gjakovës kanë nxjerrur urdhëresa që ndalojnë vrasjen dhe keqtrajtimin e kafshëve, përfshirë këtu edhe garat mes qenve. Ndëshkimi për ... Read More