Tag: Journal

Njerëzit e trashë janë më të lumtur se të hollët

13/01/2021

Një studim i publikuar në revistën “International Journal of Epidemiology”, i kryer nga një grup shkencëtarësh nga Universiteti në Bristol, pohon se njerëzit e trashë ... Read More

Sipas këtij studimi ata që vozitin Mercedes dhe BMW janë më ‘Idiota’

09/02/2020

‘Journal of International Psychology’ ka bërë një hulumtim në lidhje se si njerzit i shikojnë ata persona të cilët kanë vetura të markës Mercedes dhe ... Read More

A mund ta ngadalësojnë ushtrimet Alzheimerin?

19/09/2019

Hulumtimi është udhëhequr nga Prof.Rong Zhang. Ekipi publikoi gjetjet e tyre në Journal of Alzheimer’s Disease. Prof.Rong Zhang dhe ekipi i tij më parë i ... Read More

Birrë apo paracetamol- çfarë duhet të përdorni nëse keni dhimbje koke?

07/09/2019

Megjithatë, sipas një studimi të publikuar në ‘Journal of Pain’, në fakt dy gota birrë kanë efekt më të fortë qetësues se çdo lloj medikamenti. ... Read More

Shafrani ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës

29/07/2019

Një studim i botuar kohë më parë në ‘American Journal of Cardiology’ zbulon se shafrani i Indisë, lufton radikalet e lira përgjegjëse për plakjen e ... Read More

Ky lloj lëngu i frutave mund ta luftojë kancerin

02/06/2019

Sipas një studimi të botuar në “American Journal of Epidemiology” konsumimi i bananeve, portokalleve dhe lëngut të portokallit në dy vitet e para të jetës ... Read More

WSJ: Apple dhe Goldman Sachs do të lansojnë kartelat e kreditit për iPhone

21/02/2019

Një raport i Wall Street Journal thotë se Apple po bashkëpunon me Goldman Sachs për të lansuar një kartelë krediti të re që do të ... Read More

Vetëm 1 gram shafran në ditë mund të bëjë mrekulli për trurin dhe memorien

23/01/2019

Një studim i fundit, i cili është publikuar në revistën ‘Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition’, ka zbuluar se konsumimi i përditshëm i vetëm një ... Read More