Tag: gjuhë

Çfarë tregon pamja dhe ngjyra e gjuhës për shëndetin tuaj

14/11/2019

Forma e gjuhës:Një gjuhë e hollë mund të jetë tregues, që keni probleme me dehidratimin dhe metabolizmin. Një gjuhë e fryrë mund të tregojë se ... Read More

Disa këshilla për nënat të cilat kanë lindur për herë të parë

13/07/2019

Në këtë botë ka mijëra gjuhë, por fjala “mama” tingëllon pothuajse e njëjtë në të gjitha ato. Puna është se vetë fëmijët e kanë “zgjedhur” ... Read More

Samiti i Berlinit tërheq vërejtjen për një dakordim mes liderëve

30/04/2019

Mungesa e koordinimit dhe një gjuhe të përbashkët mes presidentit Hashim Thaçi dhe kryeministrit Ramush Haradinaj, po konsiderohet të jetë shkaktare e një dëmi të ... Read More

Solskjaer insiston që Herrera të qëndrojë

30/03/2019

Ole Gunnar Solskjaer shpreson që klubi dhe Herrera të gjejnë gjuhë të përbashkët pasi e do spanjollin në “Old Trafford”.29-vjeçari është në fundin e kontratës ... Read More

MPB, procedurë për gjuhën e urrejtjes

15/02/2019

15 Shkurt 2019 / 10:00 Janë ngritur 5 procedura për gjuhë të urrejtjes, pas aksidentit tragjik në autostradën Shkup-Tetovë, njoftojnë nga MPB-ja. “Janë ngritur 5 ... Read More

WIKIPEDIA njeh edhe shqipen si gjuhë të dytë zyrtare në Maqedoni

16/01/2019

16 Janar 2019 / 7:38 WIKIPEDIA ka renditur nga sot edhe gjuhën shqipe si gjuhë zyrtare në Maqedoni përveç gjuhës maqedonase dhe alfabetit të saj cirilik. ... Read More

Hoxhaj: Edhe një lajm i mirë, gjuha shqipe bëhet gjuhë zyrtare në Maqedoninë e Veriut

15/01/2019

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka përshëndetur votimin që gjuha shqipe të jetë gjuhë zyrtare në Maqedoninë e Veriut. Përmes një postimi në Facebook, Hoxhaj ... Read More

“360 Gradë”, gjuha e përbashkët me rilindësit bullgarë

14/12/2018

14 Dhjetor 2018 / 23:19 A do gjeni gjuhë të përbashkët për rilindasit me bullgarët? Sipas parimit të njëjtë mund të cilësohet edhe Grigor Prliçev. ... Read More

Zaev dhe Cipras, opsion të pranueshëm për emrin

17/05/2018

17 May 2018 / 19:00 Kryeministrat Zaev dhe Cipras kanë arritur gjuhë të përbashkët për një opsion si zgjidhje e mundshme për çështjen e emrit. ... Read More

Zaev e Cipras, tentim i ri për zgjidhjen e emrit

17/05/2018

17 May 2018 / 15:29 Kryeministrat Zaev dhe Cipras kanë arritur gjuhë të përbashkët për një opsion si zgjidhje e mundshme për çështjen e emrit. ... Read More