Tag: gjakut

Mpiksja e gjakut, një rrezik madhor për të infektuarit: Ç’duhet të dini dhe të bëni!

12/12/2020

Mpiksjet e gjakut  janë një problem i madh, në rastet e rënda me Covid-19. Mpiksja jashtë kontrollit mund të rrezikojë disa pacientë, edhe pasi virusi ... Read More

Pse nuk duhet të hani hudhër para gjumit?

05/12/2020

Për personat që vuajnë nga tensioni i gjakut përdorimi i saj bëhet pak specifik dhe kërkon kujdes në përdorim. Hudhra është padyshim një ushqim që ... Read More

Këta janë njerëzit që infektohen më lehtë me coronavirus

06/11/2020

Këta janë njerëzit që infektohen më lehtë me coronavirus. Grupi i gjakut dhe coronavirusi Ka disa njerëz që sëmuren më pak se të tjerët. Sipas ... Read More

Nëse hidhni helpi hudhre te uji që pini, do shëroheni nga kjo sëmundje që ta nxin jetën

30/08/2020

Studimet laboratorike kan treguar se hudhra e papjekur vr.et bakteret, ul lipidet e gja.kut dhe potencialisht ul presionin e gja.kut. Kura me 12 Thelpinj Hudhra ... Read More

Goditja ne tru është shkaku i dytë kryesor i vdekjes: 10 mënyra për ta njohur atë përpara se të ndodhë

22/08/2020

Aksidenti cerebrovaskular (goditja) ndodh si rezultat i furnizimit të pamjaftueshëm të gjàkut në tru, gjë që çon në mungesë të oksigjenimit në zonat e trurit. ... Read More

Konsumimi i këtyre ushqimeve ua pastrojnë enët e gjakut

06/08/2020

Enët e gja.kut luajnë një rol shumë të rëndësishëm në organizëm. Ato transportojnë ushqyesit dhe oksigjenin nga zemra drejt organeve të tjera. Në disa raste, ... Read More

Si të ulni tensionin e lartë me limon dhe hudhër

16/07/2020

Tensioni i lartë i gja.kut është një problem shumë i përhapur shëndetësor. Nëse nuk trajtohet siç duhet, hipertensioni mund të transformohet në një problem mjaft ... Read More

Gjashtë shenja që tregojnë se mund të keni anemi

30/06/2020

Anemia është një çrregullim shumë i zakonshëm i gja.kut, i cili zhvillohet kur qelizat e kuqe të gja.kut nuk kanë hemoglobina të mjaftueshme, ose kur ... Read More

Flokët ju tregojnë se keni tension të lartë

04/06/2020

Tensioni i lartë i gja.kut, apo hipertensioni, e bën më të vështirë pompimin e gja.kut në trup. Ky problem e vendos zemrën në vështirësi dhe ... Read More

Si të pastroni enët e gjakut me një trajtim të thjeshtë natyral

06/05/2020

Enët e bllokuara të gjakut janë arsyeja kryesore për shumë probleme të rrezikshme të zemrës. Arterioskleroza cilësohet si sëmundja gjatë të cilës muret e enëve ... Read More

Çfarë “sekretesh” fsheh grupi juaj i gjakut

27/02/2020

Në shumë kultura të botës, veçanërisht në Japoni, mendohet se lloji i gjakut i një personi mund të ndikojë në personalitetin e tij. Megjithatë, çështja ... Read More

Ushqimet që parandalojnë trombozën dhe ndihmojnë qarkullimin e gjakut

24/02/2020

Sipas ekspertëve, mpiksja e gjakut në vena e njohur ndryshe si trombozë ka një ndikim negativ në të gjithë organizmin. Mpiksja e gjakut mund të ... Read More