Tag: filluan

Lloj i ri i COVDI-19: Shkencëtarët tregojnë katër simptomat dalluese

11/01/2021

Në fund të dhjetorit të vitit të kaluar në Mbretërinë e Bashkuar, provat filluan të shfaqeshin për një variant COVID-19 i cili ishte mbizotërues dhe ... Read More

E tmerrshme: Doli të peshkojë, peshku i ngulet në qafë (Foto +18)

23/01/2020

Muhammad Idul, 16-vjeç, po peshkonte në ujërat e zonës Button South kur peshqit filluan të shfaqen. Njëri prej tyre e shpoi me nofulla të gjata ... Read More

Gjiganti i teknologjisë Google është duke eksperimentuar me një simbol të ri që duhet të shënojë vendet me ngarkim të ngadaltë në shfletuesin Chrome. Postimi në blog i ekipit Chrome shpjegon se në të ardhmen shfletuesi do të jetë në gjendje të identifikojë faqet që ngarkohen shpejt ose ngadalë për përdoruesit dhe t’i shënojnë ato me etiketa të qarta. Ky lloj shënjimi mund të marrë shumë forma, dhe ekipi planifikon t’i provojë ato përmes eksperimentit dhe të gjejë atë që do të jetë më i dobishëm për përdoruesit. Google planifikon të identifikojë faqet që janë krijuar të jenë përgjithësisht të ngadalta. Ekipi i Chrome gjithashtu po eksploron aftësinë për të identifikuar vendet me ngarkesë të ngadaltë për shkak të lidhjeve të ngadalta të harduerit ose rrjetit, transmeton KosovaPress. Google po shqyrton gjithashtu një ekran të ngarkimit që do të paralajmëronte përdoruesit, ose një shirit përparimi që do të ishte i gjelbër nëse faqja ishte e shpejtë dhe e kuqe nëse e ngadaltë. “Ne po zhvillojmë etiketimin e shpejtësisë në bashkëpunim të ngushtë me ekipe të tjerë në Google që janë të angazhuar në shënjimin ose testimin e përvojës së përdoruesit”, shpjegon ekipi i Chrome. “Ne jemi shumë të kujdesshëm kur bëhet fjalë për vendosjen e normave për atë që konsiderohet një përvojë e mirë në internet, dhe shpresojmë se ato do të jenë të arritshme për të gjithë zhvilluesit,” shtojnë ata. Nuk është e qartë se kur sistemi i ri do të shfaqet në Chrome, por Google ka njoftuar planet në një konferencë të Chrome Dev Summit në San Francisko. Njoftimi është i rrethuar me shumë “ndoshta”, kështu që është e qartë se Google dëshiron reagime nga zhvilluesit e uebit para se të vazhdojë më tutje.

13/11/2019

Kur Apple i prezantoi celularët e rinj në shtator, njerëzit menjëherë filluan të talleshin me tri kamerat në iPhone 11 Pro dhe iPhone 11 Pro ... Read More

Bëje celularin të duket, si iPhone 11 me këtë stiker të ri

08/11/2019

Kur Apple i prezantoi celularët e rinj në shtator, njerëzit menjëherë filluan të talleshin me tri kamerat në iPhone 11 Pro dhe iPhone 11 Pro ... Read More

Miriami dhe Albani sjellin imazhe të reja nga pushimet përrallore

09/05/2019

22:17 | 9 Maj 2019 22:17 | 9 Maj 2019 Çifti i njohur ditë më parë filluan pushimet në një vend tropikal. Alban Skënderaj dhe ... Read More

Rezultatet e pjesës së parë në dy ndeshjet e Superligës së Kosovës

29/03/2019

Sot, në orën 14:00, filluan dy ndeshje në kuadër të javës së 24-të të Superligës së Kosovës. Pas 45 minutave lojë, Llapi dhe Ferizaj po ... Read More

20 vjet nga masakra e Izbicës, rrëfimi i Fatime Behramit që ia mbytën dy vajzat (Video)

27/03/2019

Mëngjesin e 28 Marsit të vitit 1999, forcat serbe filluan masakrën në fshatin Izbicë të komunës së Skenderajt ku edhe pushkatuan rreth 150 banorë.  Zelfie ... Read More

Real Madridi do të blejë disa lojtarë – këta janë emrat që do të kërkohen në verë

20/03/2019

Tashmë planet për rinovimin e Real Madridit kanë filluan, pasi ky vit shkoi huq ku janë eliminuar nga Liga e Kampionëve, Kupa e Mbretit dhe ... Read More

Kessie flet për zënkën me Biglian, e pranon se gaboi dhe kërkon falje

18/03/2019

Lucas Biglia dhe Franck Kessies filluan një zënkë në bankën rezervë pasi ky i fundi u zëvendësua në minutën e 69-të. Por, menjëherë pas ndeshjes ... Read More

Mbappe konfirmon se nuk e ka ndërmend të largohet nga PSG

11/03/2019

Menjëherë pasi u eliminua Paris Saint Germainu filluan edhe thashethemet se Kylian Mbappe mund të largohet nga Parisi. Por, nuk ka kaluar shumë dhe sulmuesi ... Read More

ITSHKSH: “Kujtojmë Alfabetin dhe falënderojmë Amerikën!”

21/11/2018

21 Nëntor 2018 / 12:57 Sot filluan aktivitetet për shënimin e 11-vjetorit të themelimit të Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup, ... Read More