Tag: Britani

Meghan Markle publikon librin e saj të parë: Për bashkëshortin dhe djalin që më bëjnë zemrën të pompojë

08/06/2021

Meghan, Dukesha e Sussex në Britani, ka publikuar sot ​​librin e saj debutues për fëmijë, duke ia kushtuar burrit të saj, Princ Harry dhe djalit ... Read More

I internuar, jetim, i pastrehë, i vetëm: Fëmijëria e Prince Philip

11/04/2021

08:18 | 10 Prill 2021 Gjatë ditëve të para të jetës së tij publike në Britani, pseudonimi i Dukës së Edinburgut, ishte “Phil Greku”. Por ... Read More

A e dini si përhapet varianti i ri i koronavirusit?

06/01/2021

Një formë më ngjitëse e coronavirusit ka filluar të qarkullojë në Shtetet e Bashkuara. Në Britani, ku u identifikua për herë të parë, varianti i ... Read More

Tri kategoritë e njerëzve që nuk mund ta marrin vaksinën anti-Covid

22/12/2020

Programi i vaksinimit kundër koronavirusit, i nisur javët e fundit në Britani dhe disa ditë më parë edhe në Shtetet e Bashkuara, ofron shpresë se ... Read More

Këto janë tri simptomat kryesore të COVID që shfaqen në 85% të rasteve

17/11/2020

Tri simptomat kryesore të COVID që shfaqen në 85% të rasteve. Autoritetet shëndetësore në Britani të Madhe thonë se ekzistojnë tre simptoma kryesore të koronavirusit. ... Read More

Zbulimi / Kujt i përkiste Kurani më i vjetër në botë

10/06/2020

Disa muaj më parë në arkivën e Universitetit të Birminghamit në Britani u gjet një kopje e Kuranit, që mendohet të jetë më e vjetra ... Read More

Femra më e shëndoshë gjen të dashur

06/06/2020

Femra më e trashë në Britani, ka gjetur dashurinë e saj. Ai është pothuajse njëherë më i moshuar se ajo, por në peshë rezulton të ... Read More

Kriza e mbipeshës në Britani i kushton çdo taksapaguesi, 452 euro më shumë në vit

11/10/2019

Kriza e mbipeshës në Britani i kushton çdo tatimpaguesi më shumë se 400 paund apo 452 euro më shumë në vit, si dhe shkurton jetëgjatësinë ... Read More

Lejlekët e bardhë kthehen në Angli për herë të parë pas 600 vjetësh

08/09/2019

Zbatimi i një projekti për mbrojtjen e kafshëve dhe shpezëve në Britani të Madhe ka ndikuar që lejlekët e bardhë të shtohen dhe të përhapen ... Read More

Një gotë ujë ndihmon kur keni fryerje barku

23/08/2019

Fryrja e barkut është problem me të cilin përballen shumë persona në Britani të Madhe. Megjithëse situata mund të duket e ndërlikuar, ekziston në mënyrë ... Read More

Në Angli, 1 në 10 të burgosur është shqiptar

07/08/2019

FBI-ja angleze thotë se bandat shqiptare janë të famshme në Britani, dhe veprojnë kryesisht në trafikimin e drogave, si kokaina. Shqiptarët janë tanimë kontingjenti më ... Read More

Këto janë përfitimet në shëndet nga çaji i zi

30/07/2019

Çaji i zi është një ndër lëngjet më të dashura në botë. Që nga Kina deri në Britani ka njerëz që e pinë rregullisht këtë ... Read More