Tag: American

Alarm për teprimin e kafes, studimi amerikan thotë…

27/11/2020

Sipas një studimi të drejtuar nga Laura Juliano e “American University” pirja e disa kafeve në ditë dëmton shëndetin. “Kjo mund të jetë diçka që ... Read More

Shafrani ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës

29/07/2019

Një studim i botuar kohë më parë në ‘American Journal of Cardiology’ zbulon se shafrani i Indisë, lufton radikalet e lira përgjegjëse për plakjen e ... Read More

Ky lloj lëngu i frutave mund ta luftojë kancerin

02/06/2019

Sipas një studimi të botuar në “American Journal of Epidemiology” konsumimi i bananeve, portokalleve dhe lëngut të portokallit në dy vitet e para të jetës ... Read More

Profesionet më të rrezikuara nga astma

27/05/2019

Sipas “American Thoracic Society”, rreth 15 për qind e rasteve me astmë te të rriturit shkaktohet nga ambienti i punës. Astma profesionale po shndërrohet në ... Read More

Veshja e çuditshme e Katy Perry në “American Idol”

22/04/2019

Katy Perry ka habitur të gjithë me paraqitjen në "American Idol". Katy Perry ka marrë gjithë vëmendjen me paraqitjen në “American Idol”, kjo për shkak ... Read More

Buka e zezë mund të parandalojë kancerin e mëlçisë

05/04/2019

Sipas disa hulumtimeve të prezantuara të martën në takimin e ‘American Association for Cancer Research’, përdorimi i drithërave dhe produkteve që përmbajnë drithëra ndihmon në ... Read More

ASK sjellë ekspertë ndërkombëtarë të mësimdhënies për samitin e arsimit “Kosovo Learning Summit 2019”

01/04/2019

Pas dy samiteve tejet të suksesshme në fushën e arsimit, edhe këtë vit, American School of Kosova organizoi konferencën ndërkombëtare për mësimdhënës, për të tretën ... Read More

Houston Rockets dhe San Antonio Spurs fitojnë derbit në NBA

11/03/2019

Janë zhvilluar ndeshje të reja në ligën më të fortë të basketbollit në botë, NBA. Në American Airlines Center të Dallasit është zhvilluar derbi i ... Read More