Tag: akademik

Beqiri: Edhe pas 20 vjetësh nuk është zbardhur vrasja e Fehmi Aganit

06/05/2019

Në 20-vjetorin e vrasjes së akademik Fehmi Aganit, kryesia e LDK-së ka bërë homazhe pranë varrit të tij në lagjen Arbëria në Prishtinë. Ismet Beqiri ... Read More

Mustafa përkujton Fehmi Aganin

06/05/2019

Në 20 vjetorin e vrasjes së Heroit të Kosovës Fehmi Agani, kryetari i LDK-së, Akademik Isa Mustafa ka kujtuar veprimtarinë e tij. “Akademik Fehmi Agani ... Read More

Mustafa: Beteja e Koshares shënon fillimin e çlirimit të Kosovës

09/04/2019

Kryetari i LDK-së, Akademik Isa Mustafa ka përkujtuar  20 vjetorin e Betejës së Koshares. Në njoftim për media, Mustafa ka thënë se Beteja e Koshares ... Read More

Akademik Qosja e quan komedi delegacionin e Kosovës në bisedimet me Serbinë

22/02/2019

Akademik Rexhep Qosja, përmes një shkrimi të gjatë, ka folur për bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë. Qosja e ka quajtur komedi përbërjen e anëtarëve dhe ... Read More

UP mban mbledhje komemorative për akademik Idriz Ajetin

19/02/2019

Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” sot mban mbledhje komemorative pas ndarjes nga jeta të akademik Idriz Ajetit. Akademik Ajeti gjatë karrierës së tij ishte edhe ... Read More

Qosja: Kosova sot funksionon si shtet autokratik

18/02/2019

Akademik Rexhep Qosja ka pyetur veten dhe të tjerët se si funksionon sot Kosova. Në këtë kontekst, Qosja ka thënë se Kosova sot funksionon si ... Read More

Sejdiu: Kontributi i Idriz Ajetit në lëvizjen e madhe për liri është po aq i madh sa kontributi në albanologji

13/02/2019

Ish-presidenti i vendit, Fatmir Sejdiu ka bërë sot homazhe pranë arkivolit të akademik Idriz Ajeti, ndërsa tha se kontributi i tij, në edukimin dhe ngritjen ... Read More

Byqyti për Idriz Ajetin: Humbëm një nga emrat më të mëdhenj të arsimit dhe të shkencës

13/02/2019

Ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi ka dërguar telegram ngushëllimi për vdekjen e akademik Idriz Ajeti. Bytyqi ka theksuar se Kosova humbi një nga emrat më ... Read More

Ndahet nga jeta akademik Idriz Ajeti

13/02/2019

Akademik Idriz Ajeti ka ndërruar sot jetë në Prishtinë, në moshën 102 vjeçare. Akademia e Shkenca dhe Arteve të Kosovës thekson se albanologu,  gjuhëtari e ... Read More

UP vitin e përmbylli me sfidat e njëjta, flet rektori Dema

03/01/2019

Mungesa e stafit akademik, mungesa e literaturës por edhe e infrastrukturës, janë sfidat që e përcollën Universitetin e Prishtinës gjatë vitit 2018. Rektori i UP-së, ... Read More