Sfida më e re që u bë virale në internet, ‘Jerusalema Dance Challenge’

Sfida më e re që u bë virale në internet, ‘Jerusalema Dance Challenge’

08:48 | 3 Nëntor 2020

Në rrjetet sociale, po qarkullon një sfidë tjetër e quajtur ‘Jerusalema Dance Challenge’.

Kjo sfidë u bë virale në internet gjatë kohës të së bllokimit për shkak të pandemisë COVID 19.

Kjo ishte një nga sfidat më magjepsëse dhe interesante të këtij viti pandemik. Mijëra njerëz morën pjesë në të dhe shumë detaje tjera të kësaj sfide gjenden në platforma të ndryshme të mediave sociale si Facebook, Instagram dhe platforma të tjera të mediave sociale, shkruan “The Indian Express”, transmeton portali arbresh.info

Ju mund të keni parë ndonjë video në lidhje me sfidën e vallëzimit Jerusalema. Por nëse doni të dini më shumë rreth kësaj. Këtu janë detajet.

24 Shtatori festohet në Afrikën e Jugut si Dita e Trashëgimisë dhe përpara tij, Presidenti Cyril Ramaphosa i nxiti qytetarët e tij “ta merrnin këtë sfidë dhe t’i tregonin botës për çfarë jemi të aftë”.

Pra, si u bë kaq popullor # Jerusalemachallenge dhe pse lidhet me Ditën e Trashëgimisë së Afrikës së Jugut?

Jerusalema kënga

Kënga nga Kgaogelo Moagi, e njohur më mirë si DJ Master KG, me këngëtarin vokalist Nocembo Zikode, u lansua në Tetor 2019 dhe u bë një hit i menjëhershëm. Kjo u pasua nga një lëshim video në Dhjetor 2019.

Sfida e kërcimit u hodh në shkurt të vitit 2020, pasi Covid-19 shkaktoi bllokim në vendet afrikane si në shumicën e pjesëve të botës. Ishte një grup prej gjashtë miqsh – katër burra dhe dy gra – në Angola që bënë një video të tyre duke kërcyer duke i goditur këmbët, ndërsa merrnin kafshata ushqimi nga pjatat në njërën dorë.

Kjo shpejt u quajt # Jerusalemachallenge ose #Jerusalemadancechallenge pasi video të ngjashme u shfaqën nga pjesë të Evropës, Amerikës së Veriut dhe Amerikës së Jugut. /arbresh.info/

TAGS