Rëndohet situata te Barcelona, gjashtë kontratat që duhet t’i rinovojë pa përfunduar sezoni

Rëndohet situata te Barcelona, gjashtë kontratat që duhet t’i rinovojë pa përfunduar sezoni

Situatë e rënduar te Barcelona.

Zgjedhjet presidenciale të Barcelonës po afrohen gjithnjë e më shumë, dhe një nga detyrat më të rëndësishme që do të përballet njeriu i ri në krye të klubit do të jetë rinovimi i kontratave të disa lojtarëve në skuadër diçka që do të formojë të ardhmen afatshkurtër dhe afatgjatë të klubit.

Situata aktuale financiare e shkaktuar COVID-19 do të thotë që negociatat për rinovimin e kontratës janë më të komplikuara se kurrë. Lidhja e së ardhmes së lojtarëve si Lionel Messi, Ansu Fati, Pedri, Ronald Araujo, Ousmane Dembele dhe Sergi Roberto do të jetë një dhimbje koke e madhe për këdo që të bëhet president.

Ky është problemi më i madhi nga të gjithë dhe ai që do të formojë jashtëzakonisht skuadrën e Barcelonës në sezonin 2021/22. Kontrata e Argjentinasit do të përfundojë për katër muaj e gjysmë dhe puna e presidentit të ri do të jetë ta bindë atë se projekti i tij i ri në klub është një fitues.

Kampi i Messit ka thënë se paga e tij nuk është aq e rëndësishme sa struktura e skuadrës që shkon përpara. Ata kanë vënë më shumë theks në nënshkrimet, largimet dhe trajnerin. Nëse Barcelona nuk e rrethon Messin me cilësinë e lojtarit me të cilin duhet të luajë, ai mund të largohet. Sidoqoftë, kjo do të çlironte një shumë të konsiderueshme parash në paga.

Rinovimi i dytë më i rëndësishëm pas Messit. Kontrata e Ansu Fati përfundon në vitin 2022, ndërsa klubi pretendon se ata mund ta rinovojnë automatikisht deri në vitin 2024.

Agjenti i tij Jorge Mendes e hedh poshtë këtë, megjithatë, duke thënë se është e paligjshme dhe ai do të luftojë për ta fituar atë një marrëveshje më të mirë. Ai do të jetë subjekt i ofertave nga klube të tjera, por nëse Joan Laporta fiton presidencën, ai ka një marrëdhënie shumë të mirë me Mendes.

Ronald Araujo ka qenë një zbulim këtë sezon dhe Ronald Koeman është i etur për ta rikthyer atë nga dëmtimi në mënyrë që ai të mund të jetë partner i Gerard Pique në mbrojtjen qendrore. Marrëveshja e tij aktuale skadon në vitin 2023 dhe atij do t’i duhet të ofrohet një marrëveshje më fitimprurëse pas shfaqjeve të mira.

Kishte bisedime mbi një kontratë të re deri në vitin 2026 para se Josep Maria Bartomeu të jepte dorëheqjen dhe negociatat do të rifillojnë kur të emërohet një president i ri.

Ousmane Dembele ka qenë në klub për katër vjet, dhe marrëveshja e tij mbaron në 2022. Barcelona duhet të vendosë gjatë muajve të ardhshëm nëse ata duhet t’i ofrojnë atij një marrëveshje të re apo ta nxjerrin në shitje në mënyrë që të shmangin largimin e tij falas vitin tjetër.

Performancat e tij kanë qenë nën atë që pritet nga një nënshkrim prej 135 milionë euro, por kjo ka qenë kryesisht për shkak të lëndimeve, megjithëse ka pasur raste të profesionalizmit të dobët. Dembele ka luajtur më mirë gjatë javëve të fundit, por klubi do të duhet të vendosë nëse duan të rrezikojnë edhe pse ai është padyshim një lojtar jashtëzakonisht i talentuar.

Së bashku me Ansu dhe Araujo, Pedri ka qenë një sensacion.

Performancat e 18-vjeçarit meritojnë një kontratë të përmirësuar. Marrëveshja e tij aktuale është deri në 2022 me opsionin e zgjatjes deri në 2024, por ai do të duhet të shpërblehet për nivelin e tij fantastik në muajt e fundit.

Marrëveshja e Sergi Roberto mbaron në 2022, dhe ai gati u largua verën e kaluar. Sezoni i tij është penguar nga problemet e dëmtimit dhe 29-vjeçari tani po arrin një moment kryesor në karrierën e tij në Barcelona .

Pas tetë sezonesh në Camp Nou, mbetet të shihet nëse ai do të nënshkruajë një marrëveshje tjetër ose do të kërkojë një sfidë të re diku tjetër.

TAGS