Rastet kur barku ka fryrje, jo kilogramë të tepërt

Rastet kur barku ka fryrje, jo kilogramë të tepërt

Ka raste kur fryrja e barkut nuk largohet pavarësisht përpjekjeve tona të shumta.

Instruktori i i disa personazheve të njohur, James Duigan, ka zbuluar disa nga shkaktarët e fryrjes së barkut që nuk kanë lidhje me kilogramët e tepërt

Shkaktarët

Jeta sedentare

Dëshira e vazhdueshme për të ngrënë ëmbëlsira

Teprimi me alkoolin

Përfshirja e shumë ushqimeve të pasura në sheqerna dhe karbohidrate të përpunuara (ëmbëlsira, biskota dhe bukë e bardhë) ose karbohidrate me niseshte (makarona ose oriz) në dietë.

Si të shpëtoni prej tyre

Konsumoni alkool në sasi të moderuar.

Ndiqni një dietë më të shëndetshme. Shmangni ushqimet e përpunuara dhe ato me shumë yndyra e sheqer.

Konsumoni vezë, mish pa dhjamë, perime dhe fruta, si dhe yndyra të shëndetshme, si avokado, fruta të thata dhe peshk.

Gjeni kohë për t’u stërvitur

Fryrja e barkut si pasojë e stresit

Shkaktarët

Stresi kronik (nivelet e larta të stresit)I anashkaloni shpesh vaktet

Konsumoni shumë kafe

Vuani nga sindroma e zorrës së irrituar

Ushqeheni jo-shëndetshëm

Si të shpëtoni prej tyre

Shkoni në shtrat më herët: Mungesa e gjumit ju vendos në gjendje stresi, dhe ky i fundit ndërpret prodhimin e leptinës, hormoni që rregullon oreksin dhe metabolizmin.

Qetësohuni para se të flini: Teknikat e frymëmarrjes, një dush i ngrohtë pse meditimi mund t’ju vijnë në ndihmë në këtë rast. Përpiquni mos të konsumoni kafe në mbrëmje.

Mos e teproni me ushtrimet: Bëni joga, një shëtitje të lehtë ose edhe ushtrime në palestër, por pa e tepruar.

Përfshini magnez në dietë– Magnezi është një mineral relaksues që gjendet tek perimet e gjelbra, frutat e thata.

TAGS