Rashica bën hapin e madh në karrierë, transferohet në verë te Dortmund

Rashica bën hapin e madh në karrierë, transferohet në verë te Dortmund
12:02 | 3 Tetor 2019

Sezoni i ri ka filluar, dhe megjithatë vera e ardhshme e transferimeve në Borussia Dortmund është një temë e madhe.

Talenti kryesor Jadon Sancho do të largohet nga klubi, siç la të kuptohet Michael Zorc. Tashmë BVB duhet të kërkojë një zëvendësim.

Vetëm disa ditë më parë, një kandidat mund të kishte rënë në sy në personat përgjegjës te Dortmund, raporton lajmi.net.

Me Werder Bremen, Milot Rashica vizitoi ‘Signal Iduna Park’. Në ndeshjen e së shtunës në mbrëmje, kosovari tregoi klasën e tij dhe argumentoi pse mund të jetë zëvendësuesi ideal i Sanchos, duke shënuar një gol fantastik.

Nga njëra anë, anësori është një nga sulmuesit më të mirë në Bundesligë, dhe këtë vit me Werder bëri një hap të madh përpara dhe pat formë fantastike me shumë gola dhe asistime.

Që nga largimi i Max Kruse, ai u bë edhe më i rëndësishëm për Bremenin. Në secilën përformancë të deritanishme, ai tregoi pse Werder Bremen vendosi aq shumë besim te 23-vjeçari për një kohë të gjatë. Ai ende nuk duket se e ka treguar të gjithë potencialin.

Rashica është jashtëzakonisht i shpejtë dhe i zgjuar, ka përmirësuar paraqitjet e tij në vitet e fundit dhe është gjithashtu i ftohtë përpara golit të kundërshtarit, shkruan lajmi.net.

Ai përshtatet në mënyrë të përkryer me filozofinë e lojës së Borussias, siç dihet, BVB gjithmonë mbështetet në një lojë të shpejtë me lojtarët anësor. Ai mund të zëvendësojë Sancho në moshë pothuajse të njëjtë. Për këtë ai e njeh mirë Bundesligën, për disa muaj, ai ka një garanci të rregullt në formacionin startues.

Si një argument tjetër i mundshëm për një ndryshim është aktualisht negociatat e kontratës me Werder.

Edhe pse Rashica do të dëshironte të rinovonte, por sipas ideve të tij, ai dëshiron të sigurojë klauzolën më të ulët të mundshme të largimit. Bremen ende nuk ia jep këtë, kështu që negociatat mund të zvarriten për një kohë. Është e paimagjinueshme që kosovari fshehurazi luan me mendime ndryshimi.

Nëse Sancho do të largohet nga Borussia në verën e ardhshme, tashmë ka një emër zëvendësimi. Pa shumë dyshime, Rashica jo vetëm që mund të zëvendësojë anglezin në aspektin e cilësisë por edhe në përshtatjen e sistemit të klubit verdhezi. /Lajmi.net/ 

TAGS