Premtimi i Piolit: Milani im do të reagojë

Premtimi i Piolit: Milani im do të reagojë

Nesër në mbrëmje Milani do të përpiqet të mbrojë vendin e parë në renditje, duke sfiduar Hellas Verona në një ndeshje të vështirë dhe delikate në San Siro.

Sot Stefano Pioli, si zakonisht, iu përgjigj pyetjeve të reporterëve në konferencën për shtyp të orës 14.30, duke u ndalur te çdo argument.

Ndër argumentet – natyrisht – reagimi i mundshëm psikologjik pas humbjes së të enjtes me Lille, si dhe lajmet e fundit mbi formacionin e Milanit.

“Kemi ulur nivelin e performancës ndaj një kundërshtari të gabuar, duhet të jemi të gatshëm të kthehemi për të bërë një performancë të nivelit të lartë ndaj Verona”.

Në momentin pas humbjes së të enjtes: “Ne duhet të fillojmë përsëri, luajmë kundër një kundërshtari të trajnuar mirë që po konfirmon kampionatin e shkëlqyeshëm të fundit. Do të luajmë një ndeshje të rëndësishme”.

Vendi i parë: “Duhet ta mbajmë atë, por për ta bërë atë duhet të luajmë mirë dhe të kemi një ndeshje të rëndësishme nesër”.

Niveli taktik dhe psikologjik i Milanit: “Ne duhet të fillojmë nga e para në të dy faktorët. Ne jemi të gatshëm, por niveli i kampionatit dhe i Europa League është i lartë. Nuk ishim në gjendje të bënim mirë të enjten, por nesër do të tregojmë se dimë si të rifillojmë”.

Reagimi i Ibrahimovic: “Unë shpesh flas me lojtarët e mi, si në momente të mira dhe të këqija. Të gjithë jemi në të njëjtin drejtim, të gjithë reagojmë për të mirën e ekipit. Nuk kishte nevojë, ne jemi të vetëdijshëm që kemi luajtur keq”.

Për rënien fizike ndaj Udinese dhe Lille: “Janë skuadra të vështira për t’u përballur, në Udine luftuam, por është normale për nivelin e kampionatit tonë. Është shumë e lehtë t’i referohemi aspektit fizik, natën tjetër na u desh të bënim më mirë taktikisht dhe Lille na e bëri të vështirë, duke na detyruar të humbasim topa”.

“Ekipi është mirë, por po luajmë çdo 3 ditë. Ne pushojmë pasnesër, por nga 22 nëntori deri më 23 dhjetor do të luajmë 10 ndeshje çdo tre ditë.

Ne duhet t’i kapërcejmë ato me qëndrimin ideal mendor dhe fizik, nuk kemi pasur vështirësi të mëdha fizike”.

TAGS