Pioli tregohet i madh, tregon aspektet ku duhet të rritet Milani

Pioli tregohet i madh, tregon aspektet ku duhet të rritet Milani

Nga batuta mbi pusin dhe ujin, por edhe te aspekti ku duhet të rritet Milani.

Stefano Pioli, trajneri i Milanit, foli sot në konferencë për shtyp përpara ndeshjes ndaj Lille në Europa League. Milani mbërrin si i pari në këtë përballje në “San Siro”, por nuk duhet të kënaqet aspak me këtë.

Të paktën i këtij mendimi është trajneri, që në konferencë ka shpjeguar gjithçka.

A po bëhet Milani juaj më i pjekur?

“Qëllimi ynë është që gjithmonë të udhëheqim ndeshjet. Ne duam të jemi proaktivë. Ne jemi një ekip i ri, por gjithashtu i pjekur për mënyrën se si zbresim në fushë”

Sa e rëndësishme është sfida e nesërme?

“Ne e dinim që në këtë periudhë do të kishim shumë ndeshje. Nesër kemi një ndeshje të rëndësishme kundër një ekipi të fortë, ne jemi të përqendruar vetëm në vazhdimin e rrugës sonë në mënyrën më të mirë të mundshme.”

Si e gjykoni këtë moment pozitiv?

“Kjo do të thotë që ne po punojmë mirë së bashku. Ne kemi filluar një udhëtim por jemi vetëm në fillim. Ne duhet të vazhdojmë të kemi guximin të rritemi”.

A mendonit se do të ishit në krye të Italisë dhe Evropës pas dy muajsh?

“Gjithmonë më pëlqen të mendoj pozitivisht. Unë gjithmonë kam besuar në djemtë e mi. Ne gjithmonë përpiqemi të fitojmë, por jemi vetëm në fillim.

Ne jemi si ata që sapo kanë filluar të gërmojnë një pus për të gjetur ujë, duam të gjejmë burimin por është akoma larg dhe ne ende duhet të punojmë shumë”.

A do të bëni shumë ndryshime në rreshtim?

“Stërvitja e mbrëmjes së sotme do të jetë e rëndësishme. Do të ketë rotacione, sepse ne kemi nevojë për energji dhe freski nga pikëpamja mendore dhe fizike”

Si mund të përmirësohet më tej Milani juaj?

“Nga pikëpamja teknike dhe zgjedhjet në metrat e fundit të fushës duhet të bëhemi më precizë. Ne po bëjmë shumë mirë sulmin në thellësi, por duhet të jemi më precizë dhe të bëjmë zgjedhjet e duhura për të qenë më të rrezikshëm”

A ekziston rreziku që shumë komplimente mund të ulin vëmendjen?

“Jo! Nuk mendoj kështu. Forca jonë ka qenë gjithmonë ekuilibri. Ne e dimë që akoma mund të përmirësohemi shumë, por gjithashtu e dimë që jemi të vetëdijshëm për atë që po bëjmë.

Kundërshtarët janë gjithmonë më mirë të përgatitur për t’u përgatitur, ne nuk mund ta ndryshojmë qëndrimin tonë. , ne nuk kemi fituar asgjë dhe prandaj kemi akoma shumë për të bërë ”.

E prisnit këtë ndikim nga Diaz dhe Dalot?

“Ata u morën për cilësitë e tyre dhe ne jemi të kënaqur që ata ishin menjëherë të gatshëm. Ata i kuptuan shpejt mekanizmat tanë, janë të rinj, por me shumë dëshirë dhe ambicie. Sa për të ardhmen e tyre, nuk flas, sepse ka drejtuesit që merrren me këtë çështje”.

TAGS