Parakalimi i frikshëm i Milanit

Parakalimi i frikshëm i Milanit

Milani i Piolit fiton 155 pozicione nga viti 2019, parakalim i frikshëm.

IFFHS ka publikuar renditjen e ekipeve më të mira të futbollit të vitit kalendarik 2020. Organi, i cili merret me statistika dhe rekorde (individuale dhe të tjera) në lidhje me historinë e futbollit në garat e organizuara nga FIFA, ka vendosur që për vitin e kaluar, klubi më i mirë të jetë Bayern Munchen.

Podiumin e kësaj renditje e plotësojnë Palmeiras dhe PSG. Po në çfarë pozicionesh janë klubet e Serie A dhe Milani? i pari i renditur në mesin e klubeve në Itali është Interi (i katërti), i ndjekur nga Milani dhe Juventusi, përkatësisht i gjashti dhe i shtati.

Në vendin e pestë është Manchester City. Ekipi i Stefano Pioli fitoi 155 pozicione krahasuar me vitin 2019.

Prandaj, Italia numëron 3 klube në Top 7 të botës duke arritur kështu rezultatin më të mirë që nga viti 2006.

Këtu është renditja e 10 skuadrave më të mira, të cilat nuk përfshijnë Liverpool, Real Madrid dhe Barcelona:

1. Bayern Mynih – 260 pikë

2. Palmeiras – 230

3. PSG – 226

4. Inter – 223

5. Manchester City – 221

6. Milano – 220

7. Juventus – 218

8. Sevilja 213

9. Manchester United – 212

10. Arsenal – 206

TAGS