Njihuni me benefitet e shumta të qepës

Njihuni me benefitet e shumta të qepës

Qepët janë një ilaç natyral për të vjellat dhe një antibiotik i përgjithshëm që stimulon sistemin imunitar.

Ka veti antibiotike dhe antiseptike dhe kuercetina, e përmbajtur në të, është një antioksidant që ndihmon trupin dhe lufton radikalet e lira.

Lëngu i qepës është një ilaç i shkëlqyeshëm natyral për trajtimin e problemeve të frymëmarrjes. Qepa ka veti të ul nivelin e kolesterolit, lufton artritin, është një antioksidant, lufton diabetin falë komponimeve të tij (squfuri ndër të tjera).

Qepa gjithashtu mund të zmbrapsë insektet nëse fërkohet në lëkurë, mund të nxisë rritjen e flokëve nëse fërkoni lëngun dhe të parandaloni ndryshkun.

Amerikanët vendas e përdorën atë si një trajtim për ftohjen dhe gripin. Organizata Botërore e Shëndetit gjithashtu njohu aftësinë e qepës për të lehtësuar kollën, bronkitin dhe infeksionet e frymëmarrjes. Ka shumë përdorime që qepa mund të ketë për shëndetin e dikujt.

Për dhimbje barku i fëmijëve është e nevojshme të vloni qepën e grirë në ujë. Lejoni të ftohet, kullojeni dhe jepini fëmijës një lugë çaji qepë çdo orë derisa fëmija të ndjehet më mirë.

Dhimbje në vesh / Infeksion: Priteni qepën dhe vendoseni në një çorape të hollë. Vendosni çorapen me qepë mbi vesh dhe mbuloni kokën me kapele për të mbajtur çorapen në vend. Hiqe kur dhimbja është zhdukur.

Plagët: Vendosni një fetë qepë në plagë dhe mbulojeni me një fasho, gjakderdhja do të ndalet menjëherë. Ajo gjithashtu vepron si një antiseptik për plagën.

Kollë: Para së gjithash, merrni një qepë të madhe, prejeni atë dhe zbrazni atë nga pjesa qendrore; në zgavrën që është krijuar hidhni disa lugë mjaltë dhe lëreni të pushojë për disa orë. Ndërkohë qepa do të lëshojë lëngun e saj, i cili do të kombinohet me mjaltë dhe do të krijojë një shurup shumë të efektshëm qepë dhe mjaltë, për të cilin do të duhet të merrni një lugë në orë.

Ethet: Fërkoni pjesën e poshtme të këmbëve me vaj kokosi. Vendosni një fetë të hollë në pjesën e vetme të secilës këmbë dhe mbështilleni me mbështjellës plastik. Mbuloni këmbët me çorape gjatë natës për të lejuar qepën të detoksifikojë trupin nga toksinat dhe sëmundjet.

Të vjella: Grini 1 qepë të bardhë ose të verdhë. Shtypni lëngun nga qepa e mbështjellë në garzë. Përgatitni një filxhan çaj nenexhiku dhe lëreni të ftohet, shkruan noa. Pini 2 lugë çaji lëng qepë dhe prisni 5 minuta. Pini 2 lugë çaj nenexhiku të freskët dhe prisni 5 minuta. Përsëriteni me lëng qepë dhe çaj nenexhiku derisa simptomat të largohen. Të vjellat duhet të ndalen menjëherë dhe përzierja duhet të largohet në 15 minuta.

TAGS