Nga 31 milionë euro në sprovë fizike – Pellegri në Milan pritet të bëjë ‘boom’

Nga 31 milionë euro në sprovë fizike – Pellegri në Milan pritet të bëjë ‘boom’

Pietro Pellegri ndoshta nuk donte që të krijohej mundësia e tij për të luajtur sepse Zlatan Ibrahimovic dhe Olivier Giroud nuk janë në formë.

Sidoqoftë, vendimi për të nënshkruar me Pellegrin nga Monako si një nga shtesat e fundit të verës tashmë ka filluar të paguajë dividentë nga pikëpamja që 20-vjeçari do të plotësojë boshllëqet numerike në skuadrën I.

MilanNews hedh një vështrim në atë që Pellegri duhet të sjellë në ekip, duke kujtuar se si ai bëri debutimin e tij në 15 vjet dhe 280 ditë në Serie A, duke barazuar rekordin e parakohshmërisë në top fluturimin italian, përcjell ORAinfo.

Ai gjithashtu shënoi në ditën e lamtumirës së Tottit me futbollin dhe më pas shënoi një gol kundër të gjithave si adoleshent.

Monaco pagoi 31 milionë euro plus bonuse për ta zbritur nga Genoa dhe prej aty filloi sprova e tij fizike, pasi ai ka grumbulluar vetëm 23 paraqitje dhe 2 gola në dy vjet e gjysmë.

Ai përshkruhet si një sulmues i parë i modës së vjetër me karakteristika moderne, ai që mund të luajë me të në portë, por në të njëjtën kohë e di kohën e duhur për të sulmuar prapa.

Ai është 188 cm i lartë, që do të thotë se ai fiton duelet ajrore dhe mund të veprojë si brenda ashtu edhe jashtë kutisë.

Në hierarkinë ai fillon pas Ibrahimovic dhe Giroud – nga të cilët mund të mësojë shumë si mendërisht ashtu edhe taktikisht – por shanset e tij mund të vijnë së shpejti. /ORAinfo/

TAGS