Ndezja e madhe e Milanit, tre super lojtar po transferohen nga Real Madrid

Ndezja e madhe e Milanit, tre super lojtar po transferohen nga Real Madrid

Milan-Real, “ndizet aksi”: “Jo vetëm Diaz, tre blancos diskutohen mes Maldinit dhe Perez”

Plani i Milanit është mjaft i thjeshtë: së pari të mbyllë kthimin e Brahim Diaz, pastaj te përpiqet të marrë disa lojtarë të tjerë nga Real Madrid për të përforcuar sulmin, pjesën e fantazistit dhe ndoshta edhe mbrojtjen.

La Gazzetta dello Sport raporton këtë mëngjes, duke shpjeguar se boshti midis Milanit dhe Madridit sheh Djallin të synojë tre lojtarë Blancos, domethënë Luka Jovic, Dani Ceballos dhe Alvaro Odriozola.

E kryer për Brahim – Për Brahim Diaz është bërë praktikisht gjithçka e kryer: në fakt është vetëm çështje ditësh, vetëm detajet e fundit mungojnë për kthimin e mesfushorit të ri sulmues në huazim me të drejtën e blerjes (20 milion euro) dhe riblerjes në favor të merengues (pritet te jete 30-31 mln euro)

Pas lamtumirës së Calhanoglu, Milani ka nevojë për një mesfushor tjetër sulmues dhe midis profileve që u pëlqen më shumë eshte edhe Ceballos, shumë i vlerësuar nga Pioli sidomos për fleksibilitetin e tij taktik.

ALTERNATIVAT – Për rolin e zevendes Ibrahimovic, emri i parë në listë është gjithmonë ai i Olivier Giroud, por kohët po bëhen më të gjata (ai duhet të lirohet nga Chelsea) dhe për këtë arsye alternativa Luka Jovic është absolutisht konkrete. Serbi, i kthyer nga dy sezone zhgënjyese, përfundimisht mund të vishet kuqezi si huazim me të drejtën e blerjes.

Te Milani ekziston edhe një qëllim tjetër i mundshëm i Djallit në merkato: është mbrojtësi i djathtë Odriozola, alternativa e parë në rast se Milani nuk do të jetë në gjendje të sjellë Diogo Dalot përsëri në Milanello.

TAGS