Ndërron jetë regjisori John Singleton

Ndërron jetë regjisori John Singleton

Foto: Presley Ann/ FilmMagic

Në moshën 51-vjeçare ka vdekur John Singleton.

Regjisori i nominuar për çmimin “Oscar”, John Singleton, i njohur për filmat “Boyz N The Hood” dhe filmin “Shaft”, ka vdekur në moshën 51-vjeçare, shkruan BBC, transmeton lajmi.net.

Në një deklaratë, familja e tij konfirmoi se Singleton ndërroi jetë menjëherë pas largimit të aparateve që po e mbanin në jetë, në Los Angeles.

John Singleton kishte qenë në kujdes intenziv pas një sulmi që pati.

I lindur në Los Angeles, Singleton u konsiderua ndër regjisorët më të mirë afrikano-amerikanë në vitet 1990.

Më 1992 ai u bë regjisori i parë afrikano-amerikan që u nominua për çmimin “Oscar” në kategorinë “regjisori më i mirë”. /Lajmi.net/

TAGS