Milani pritet të ketë buxhet prej 100 milionë eurosh për transferime në verë

Milani pritet të ketë buxhet prej 100 milionë eurosh për transferime në verë

Buxheti i transferimeve të Milanit mund të jetë rreth 100 milionë euro dhe nënshkrimi i përhershëm i Fikayo Tomori mbetet përparësia e Rossonerëve.

Milani kurseu para në janar pavarësisht se kishte një buxhet për të blerë lojtarë të rinj. Ata gjithashtu do të rrisin buxhetin e tyre të transferimeve falë kualifikimit në Ligën e Kampionëve, duke shitur disa nga lojtarët e tyre të panevojshëm dhe duke kursyer para nga pagat e tyre.

Një buxhet prej 100 milionë eurosh do të lejojë Rossonerët të nënshkruajnë mbrojtësin Fikayo Tomori në një marrëveshje të përhershme nga Chelsea.

Përfaqësuesi anglez u bashkua me Rossonerët në huazim me mundësi blerje dhe Milani është i vendosur të bëjnë transferimin e tij të përhershëm në verë.

Sipas raporteve të mëparshme në Itali, ata kishin kërkuar një zbritje, por buxheti i tyre i mundshëm prej 100 milionë euro do të lejojë që klubi të nënshkruajë Tomorin pa ndonjë problem.

Zlatan Ibrahimovic dhe Mario Mandzukic do të zgjasin qëndrimin e tyre në klub. Ky i fundit ka një mundësi për të rinovuar kontratën e tij automatikisht nëse Milani kualifikohet në Ligën e Kampionëve.

Sidoqoftë, Milani po planifikon gjithashtu të nënshkruajë një sulmues të ri me Dusan Vlahovic të Fiorentinës në krye të listës së tyre të ngushtë.

Nikola Vlasic i CSKA Moscow është gjithashtu në radarët e Rossonerëve, por klubi do të përpiqet ta nënshkruajë atë vetëm nëse Hakan Calhanoglu largohet.

Reprezentuesi i Turqisë është në bisedime për të zgjatur kontratën e tij që skadon dhe e njëjta gjë është e vërtetë për portierin Gigio Donnarumma.

Pierluigi Gollini dhe Mike Maignan janë dy nga zëvendësimet e mundshme për portierin italian, nëse palët nuk arrijnë një marrëveshje mbi zgjatjen e kontratës.

TAGS