Milani në presion

Milani në presion

Ju e njihni Calhanoglu, atë që nuk e kuptonte nëse ishte një “10” apo një “8 e gjysmë”.

Ai shpesh e bënte “San Siro” të murmuriste, megjithatë të gjithë trajnerët e aktivizuan pak a shumë rregullisht. Misteri i kaq shumë besimi të pakushtëzuar ndaj tij është zbuluar në muajt e fundit.

Nga rinisja pas bllokimit të Covid-19 (në mars 2020) e tutje, Milani ka gjetur strukturën e vet dhe turku është gjithnjë e më shumë protagonist. Më pak gola mbase (fillimi i sezonit 2020-2021, nga këndvështrimi i golave ​​nuk ishte më i miri), por një udhëheqje e fortë.

Kur Ibra është në fushë, kombinimi me Calhanoglu është i lehtë për të. Sidoqoftë, gjatë mungesës së suedezit, Calhanoglu mori drejtimin e ekipit. E bëri këtë edhe në Kupën e Italisë, duke u dhënë shokëve të tij një tjetër derbi me Interin. Ai nuk është më një lojtar i pacaktuar, por një njeri kryesor në këtë vazhdimësi kuqezi dhe me të drejtë ambicioz, pavarësisht disa rrëzimeve dhe pak vuajtjeve.

Për të fituar duhet të dini të vuani, Ibrahimovic duhet ta ketë përsëritur shpesh këtë gjë në “bandën” e udhëhequr nga Pioli.