Milan- Tomori, vjen lajmi i madh

Milan- Tomori, vjen lajmi i madh

Duket se nuk ka dyshim që Milan bëri mirë që vuri bast për Fikayo Tomori në tregun e transferimeve në janar 2021.

Pasi mundësia për Mohamed Simakan ishte zhdukur në sajë edhe të dëmtimit të francezit, kuqezinjtë vendosën të negociojnë me Chelsea Tomori nuk bënë gabim, përkundrazi.

Mbrojtësi anglo-kanadez menjëherë arriti të bëjë përshtypje. Stefano Pioli shpjegoi se që në seancat e tij të para stërvitore në Milanello ai ishte i befasuar nga adaptimi i shpejtë që kishte lojtari dhe ky ishte një faktor kryesor për të qenë në gjendje të bënte një ndryshim në fushë për një kohë të shkurtër.

Sot ai është titullar dhe kthimi i Alessio Romagnoli nga dëmtimi nuk duhet të ndryshojë hierarkinë…

Milani tashmë kishte kërkuar Tomorin në shtator, por Frank Lampard kundërshtoi dhe vetëm në janar i dha dritën jeshile transferimit.

Por vetëm në huazim dhe vendosjen e një çmimi shumë të lartë shpërblimi: 28 milion euro.

Kjo është shuma që duhet t’i paguhet Chelsea për të blerë kartonin dhe që vështirë se do të negociohet, duke qenë se lojtari po luan mirë dhe Blutë nuk dëshirojnë të zbresin në kërkesa.

Sot La Gazzetta dello Sport shpjegon se Milani tashmë ka një thesar në dorë, përkatësisht 15 milion euro që ata kishin ndarë në janar për blerjen e një mbrojtësi të ri qendror.

Me kualifikimin për në Ligën e Kampionëve të ardhshëm, mund të vijnë burime shtesë që mund ta lejojnë klubin të investojë në Tomori.

Drejtuesit do ta donin të mbanin klasën e vitit 1997 të lindur në Calgary, pasi nuk ka dyshim për vlerën dhe potencialin e saj për të ardhmen. Natyrisht, megjithatë, vlerësimet e nevojshme duhet të bëhen në nivelin e buxhetit, veçanërisht në një periudhë të kushtëzuar nga emergjenca Covid-19 dhe ulja e të ardhurave.

Tomori është i lumtur te Milani, ku po luan rregullisht dhe vlerësohet shumë nga trajneri Pioli dhe shokët e tij.

Për më tepër, përmes rrjeteve sociale po shfaqet një afeksion i madh nga fansat ndaj tij. Do të ishte mirë nëse historia midis Fikayo dhe Djallit nuk do të mbaronte në fund të sezonit por do të vazhdonte edhe në të ardhmen.

TAGS