Milan afër marrëveshjes me super lojtarin, të hënë ai i kryen testet mjekësore

Milan afër marrëveshjes me super lojtarin, të hënë ai i kryen testet mjekësore

AC Milan, po përgatitet të mirëpresë nënshkrimin e tyre të parë të ri të verës me Divock Origi që do t’i nënshtrohet testeve mjekësore javën e ardhshme.

Sipas Sky, kuqezinjtë kanë përshpejtuar garë për sulmuesin belg, i cili ka një kontratë të skaduar me Liverpool, që do të thotë se ai do të luajë në finalen e Champions League kundër Real Madrid dhe më pas do të nisë një aventurë të re në Itali, përcjell ORAinfo.

Besohet se ai mund të fluturojë për në Milano shumë shpejt pas finales, me të hënën më 30 maj, dita kur ai mund t’i nënshtrohet ekzaminimeve mjekësore dhe të nënshkruajë kontratën e re me Milanin.

Ish-lojtari i Lille dhe Wolfsburgut ka luajtur 18 ndeshje këtë sezon, duke shënuar 6 gola (tre në Premier League, dy në Kupën e Ligës dhe një në Ligën e Kampionëve, kundër Milanit në San Siro për t’i eliminuar ata nga fazat e grupeve) dhe duke shtuar 4 asistime.

Në 175 ndeshje për Liverpool-in, Origi ka shënuar 41 gola dhe ka dhënë 18 asistime. Në sezonin 2018-19 ai shënoi në fitoren e rikthimit ndaj Barcelonës në Anfield dhe më pas shënoi për të shënuar 2-0 në finale kundër Tottenhamit./ORAinfo/