Mediet zvicerane e çojnë në qiellin e shtatë Edon Zhegrovën: Baseli ka ‘Messin kosovar’

Mediet zvicerane e çojnë në qiellin e shtatë Edon Zhegrovën: Baseli ka ‘Messin kosovar’

Fatkeqësisht, i riu, pasi erdhi në Basel nga klubi belg Genk gjysmë viti më parë, rrallëherë tregoi potencialin e tij. Një lojë futbolli nuk është një shfaqje cirku. Ata ende kanë për ta thënë atë herë pas here. Vetëm katër herë luajti në pjesën e dytë. Dhe paraqitjet nuk janë bërë shumë këtë sezon. Të enjten kundër Getafe, Zhegrova do të luajë për herë të parë nga fillimi, pas mungesave të Valentin Stocker dhe Kevin Bua. “Sigurisht që gjithmonë dëshironi të luani”, thotë Zhegrova, “por trajneri thotë se duhet të jem i durueshëm, të vazhdoj të punojë shumë. Unë dua ta bëj atë”.

Teknika e mësuar nga rruga

Për zhvillimin e tij, ishte ndoshta më shumë pengesë që ata e quanin në atdheun e tij në Kosovë në moshën 12 vjeçare, si Messi i ri që kur u zgjodh si më i miri në vitin 2011 në një kamp të të rinjëve nën pjesëmarrjne e 200 fëmijëve dhe u lejua të stërviste me AC Milan. Deri atëherë ai vetëm filloi të luante në rrugët e Prishtinës. “Me disa gurë, me porta imituese, dhe kur vinte një makinë, ne duhej ta pastronim atë dhe të ndalonim lojën”.

Ai përvetësoi teknikën e tij në rrugë. Edhe sot ai krenohet për këtë: “Meqenëse askush nuk ju thotë se çfarë të bëni, ju mund të dribloni, pasi kjo ju përshtatet, ju jeni plotësisht të lirë”.

Dhe pikërisht ky është problemi i tij sot. Se ndonjëherë ai humbi në momentin e duhur për shfaqje. Por nën trajnerin Koller, vorbulla ka bërë progres. Një javë më parë në ndeshjen e Kupës kundër Stade Lausanne, pasi Basel ishte në vështirësi, Zhegrova u fut në lojë si zëvendësues dhe me shpejtësinë e tij të driblimit nxori ekipin e tij nga kriza. Gjithashtu të dielën kundër Xamax, ai shkëlqeu sërish.

Loja me Getafen, shansi për ta treguar veten

Krahasimet me Messin nuk e shqetësojnë më atë. “Unë jam Edoni, jo Messi”, thotë ai. Sigurisht, kjo nuk e ndalon atë të vendosë synime të larta. Ai ende ëndërron për Barcelonën ashtu siç bëri kur gjuajti topin në rrugët me pluhur të Prishtinës. “Ëndërr e madhe”, thotë ai. “Unë dua të jem një nga lojtarët më të mirë”. Kundër Getafe, në skenën evropiane, ai mund të bëjë një hap të parë atje. /LAJMI.NET/ 

TAGS