Mbyllet para kohe sezoni për mbrojtësin e Premierligës

Mbyllet para kohe sezoni për mbrojtësin e Premierligës

Mbrojtësi i Premier Ligës humbet sezonin.

Një skuadër e Premier Ligës ka marrë një goditje gjatë ditës së sotme pasi u është konfirmuar lajmi se mbrojtësi i tyre do të humbet pjesën e mbetur të sezonit.

West Ham i është dhënë një goditje e madhe pasi qendërmbrojtësi Angelo Ogbonna u përjashtua për pjesën e mbetur të sezonit pasi dëmtoi ligamentet e tij në gju.

Italiani kishte qenë një nga lojtarët më të mirë të klubit këtë sezon dhe një arsye e madhe për ngritjen e tyre mbresëlënëse në top katër nën drejtimin e David Moyes, por menaxheri i tij pranoi se nuk kishte gjasa që ne ta shihnim atë përsëri në këtë sezon.

Ai kishte nisur të 11 ndeshjet për “Hammers” këtë sezon, dhe tani e lë skuadrën me vetëm tre opsione për qendërmbrojtësit e lartë në Issa Diop, Kurt Zouma dhe Craig Dawson.

Moyes konfirmoi ‘lajmin e trishtuar’, duke zbuluar se lojtari ishte i vendosur për operacion.

“Ne mendojmë se operacioni për Angelo-n do të bëhet gjatë dy ditëve të ardhshme dhe është vërtet e trishtueshme sepse ai është një lojtar i shkëlqyer i ekipit dhe paraqitjet e tij kanë qenë të shkëlqyera.

“Unë mendoj se do të ishte e vështirë për Angelo të rikthehej këtë sezon.”

33-vjeçari iu bashkua klubit nga Juventusi në vitin 2015 dhe ka luajtur gati 200 herë, duke u bërë një anëtar gjithmonë i pranishëm i skuadrës në shtatë sezonet e fundit të Premier League.

‘Sportsmail’ zbuloi se West Ham po kërkonte përforcime në mbrojtje në janar pasi Ogbonna mori goditjen e tij në fitoren 3-2 ndaj Liverpool më 7 nëntor, me klubin që shikonte yllin e Hertha Berlin, Niklas Stark si një zëvendësues të mundshëm.

Klubi gjithmonë kërkonte të forconte linjën e tyre të pasme verën e ardhshme, por dëmtimi i pësuar nga Ogbonna i ka detyruar ata t’i çojnë ato plane përpara.

Kontrata e Stark skadon në fund të sezonit, kështu që mund të përfaqësojë një blerje të volitshme për londinezët lindorë.