Lojtarët e Manchester united kërkojnë largimin e Rangnick

Lojtarët e Manchester united kërkojnë largimin e Rangnick

Pakënaqësi me stërvitjet e Rangnick – 11 lojtarë të United dëshirojnë largimin nga klubi.

Ralf Rangnick po lufton për të bashkuar dhomën e zhveshjes së Manchester United ndërsa përballet me krizën e tij të parë që kur mori drejtimin.

Kuptohet se “klikat” janë krijuar brenda skuadrës së United, me trajnerin e përkohshëm Rangnick që përballet me shumë nga të njëjtat probleme që detyruan shkarkimin e paraardhësit të tij Ole Gunnar Solskjaer.

Një burim i afërt me skuadrën pohoi se 11 lojtarë tani duan të largohen nga klubi pasi janë zhgënjyer nga jeta në United.

Një numër në rritje i lojtarëve të margjinalizuar nën Solskjaer po vuajnë të njëjtin trajtim nën drejtimin e Rangnick, gjë që ka çuar në ndarje brenda dhomës së zhveshjes së United.

Shumë nga lojtarët janë të dëshpëruar nga stërvitja e Rangnick, pasi nuk janë të impresionuar nga taktikat e tij dhe janë gjithashtu të zhgënjyer nga cilësia e ndihmësve të tij.

Pozicioni i tij dobësohet më tej nga emërimi i tij vetëm deri në fund të sezonit.

Mbrojtësi Luke Shaw pranoi se lojtarët e United nuk ishin duke u bashkuar në humbjen 1-0 të së hënës në shtëpi ndaj Wolves.

“Nuk është mirë. Atmosfera është vërtet e keqe dhe duket se do të ketë probleme të mëdha përpara për United.”

Jesse Lingard, Donny van de Beek, Eric Bailly dhe Dean Henderson janë ndër ata lojtarë që janë frustruar nga dështimi i tyre për t’u dhënë një shans nën drejtimin e Rangnick.

Solskjaer u akuzua se kishte ‘të preferuar’ dhe i qëndronte atyre, megjithë paraqitjet nën nivel të United, dhe tani Rangnick po përballet me të njëjtin problem me të njëjtin grup lojtarësh.

Lingard dhe van de Beek nuk kanë filluar ende një ndeshje në Premier League këtë sezon, ndërsa Henderson dëshiron të dalë në huazim këtë muaj pasi ka mbetur prapa David De Gea në renditje.

Rangnick nuk është i gatshëm të lërë Henderson të largohet, por 23-vjeçari është i dëshpëruar që të luajë rregullisht, për të siguruar që ai të përfshihet në skuadrën e Anglisë për Kupën e Botës për Katarin në dhjetor.

Mbrojtësi Eric Bailly, i cili tani është në detyrën e Kupës së Kombeve të Afrikës me Bregun e Fildishtë, është një tjetër lojtar që është zhgënjyer duke mos luajtur mjaftueshëm, pavarësisht paraqitjeve të dobëta në mbrojtje të United pa të.

Pakënaqësia e ndjerë nga lojtarët që janë anashkaluar vazhdimisht për përzgjedhjen po kërcënon unitetin dhe harmoninë e dhomës së zhveshjes, me Shaw që sugjeron se ka probleme brenda grupit.