Lirimi i Sami Lushtakut, reagon ashpër ambasadori britanik Ruairi O’Connell

Lirimi i Sami Lushtakut, reagon ashpër ambasadori britanik Ruairi O’Connell

Ambasadori i Britanisë në Kosovë, Ruairi O’Connell, ka reaguar ndaj vendimit të Gjykatës Themelore në Prishtinë, e cila së fundi liroi Sami Lushtakun nga akuzat për keqpërdorim të pozitës zyrtare.

Përmes një shkrimi në faqen e tij zyrtare në Facebook, O’Connell thotë se kjo është strategji e qëllimshme për të lejuar që kriminelët të jenë të lirë, përcjell Telegrafi.

Ai ka theksuar se dështimi i Kosovës për të luftuar krimin i dëmton të gjithë, përveç kriminelëve dhe miqve të tyre.

Lexo po ashtu:

”Përsëritja e të njëjtit gabim për dy apo tre herë mund të jetë shkak i paaftësisë apo moseksperiencës. Trjanimi do të ndihmonte në zgjidhje të këtij problemi. Por Kosova ka pasur me vite të tëra trajnime.

Lexo po ashtu:

Në vend të kësaj, duke bërë të njëjtin gabim, kohë pas kohe duket sikur kjo është një strategji e qëllimshme për të lejuar kriminelët të ecin lirshëm. Dështimi i Kosovës për të luftuar krimin na dëmton të gjithëve, përveç kriminelëve dhe miqve të tyre jo – kuptohet”, shkruan O’Connell.

Më herët gjatë ditës lidhur me lirimin e Lushtakut ka reaguar edhe Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Philip Kosnett.

“Gjykata Themelore e Prishtinës, së fundi ka liruar disa të dyshuar në rastin e korrupsionit të njohur si KEK, me arsyetimin se lënda është e vjetër. Gjykatat duhet të mbajnë seancat dëgjimore në kohën e duhur. Drejtësia mund të vie në vend vetëm nëse rastet dëgjohen para se të skadojë afati ligjor për gjykimin e lëndës”, ka thënë ambasadori amerikan. /Telegrafi/

TAGS