Limonada që shëron gjithçka, prej dhimbjes së trupit e deri tek pesha e tepërt

Limonada që shëron gjithçka, prej dhimbjes së trupit e deri tek pesha e tepërt

Trupi ynë përbëhet nga 60% ujë, kështu që ne duhet të pimë shumë ujë në mënyrë që të forcojmë qarkullimin e gjakut dhe të mbështesim të gjitha proceset që ndodhin në sistem.

Megjithatë, nëse shtoni aromë në ujë, ju merrni një pije natyrale të shijshme që do ta mbajë trupin të hidratuar dhe do të përmirësojë shëndetin në shumë mënyra. Uji i ananasit është një nga pijet më të fuqishme natyrore që përshpejtojnë humbjen e peshës, luftojnë inflamacionin në trup dhe lehtësojnë dhimbjet e kyçeve.

Ananasët kanë efekte të fuqishme anti-inflamatore për shkak të pranisë së bromelain, një enzimë që shpejton procesin e shërimit dhe lehtëson dhimbjen. Përmbajtja e lartë e bromelinës dhe jodit do të parandalojë çrregullime të ndryshme autoimune dhe lehtëson çrregullimet e tiroides. Janë të pasur në fibra, kështu që konsumimi i tyre krijon një ndjenjë të ngopjes dhe parandalon dëshirat  për të konsumuar ushqime me sheqerit dhe yndyrna.

Për më tepër, këto fruta janë të pasura me kalium, i cili forcon trupin, dhe mban një ekuilibër të shëndetshëm të elektroliteve.

Lëngu i ananasit lufton inflamacionin e zorrës së trashë dhe lehtëson simptomat e astmës. Nëse shtoni edhe farat e koprës në pije, gjithashtu do të pasuroni aromën dhe do të qetësoni sistemin tretës.

Ja se si ta përgatisni këtë pije:

përbërësit:

½ kupa me ananas

1 lugë fara kopër

8 gota ujë të nxehtë

Udhëzime:

Shtoni copëzat e ananasit në një kanë me ujë të nxehtë. Lëreni që pija të ftohet në temperaturën e dhomës dhe më pas shtoni farat e koprës. Lëreni të qëndrojë brenda natës, dhe në mëngjes mudn të filloni ta pini.

TAGS