Ku dallon e ftohura nga gripi, dhe çfarë duhet të ndalojmë së besuari

Ku dallon e ftohura nga gripi, dhe çfarë duhet të ndalojmë së besuari

Zakonisht fajësojmë ajrin e kondicionuar, erën dhe temperaturat e ulëta sa na shkaktojnë ftohje.

Disa njerëz madje mendojnë se është e pamundur t’ju kapë një ftohje e zakonshme më shumë se një herë në një sezon. Disa prej nesh janë gjithashtu të sigurt se duhet të marrim antibiotikë për të parandaluar që një ftohje të kthehet në grip.

Pasi të keni lexuar këtë artikull, nuk do të besoni se këto dhe fakte të tjera lidhen me ftohjen e zakonshme.

Ne kemi mbledhur mitet më të zakonshme në lidhje me të ftohurën e zakonshme dhe gripin që duhet t’i harrojmë.

Mit: Një e ftohur mund të shndërrohet në grip.

© depositphotos © depositphotos

Një i ftohtë dhe gripi shkaktohen nga viruse të ndryshme, kështu që njëra sëmundjet nuk mund të shndërrohet në tjetrën. Njerëzit zakonisht ngatërrojnë shenjat e hershme të këtyre sëmundjeve. Këtu janë disa tipare për t’ju ndihmuar të tregoni këto sëmundje veç e veç:

Një i ftohur fillon gradualisht me një dhimbje të fytit, dhimbje koke, ethe dhe hundë që rrjedhin. Një person mendon se ata janë duke u ftohur brenda 3-5 ditëve. Gripi shoqërohet nga një ethe, dhimbje koke, dhimbje muskulore dhe dhimbje që shfaqen shpejt.

Nëse keni një ftohje, temperatura e trupit tuaj zakonisht nuk rritet (dhe nëse ndodh, rritet vetëm pak). Nëse keni grip, temperatura juaj rritet në 37.7 °C dhe më lart.

Ju nuk teshtitni shumë gjatë gripit, kjo është një simptomë e ftohjes.

Mit: Ju nuk mund të trajtoni një ftohje

Si rregull, simptomat e ftohjes zgjasin 3 ditë. Por nëse thjesht prisni dhe nuk e trajtoni ftohjen tuaj, mund të merrni komplikime ose të përjetoni simptoma të keqija për më shumë se 20-30 ditë.

Paralajmërim: duhet të telefononi një ambulancë nëse përjetoni gulçim ose vështirësi në frymëmarrje.

Mit: Nuk duhet të merrni pushime nëse merrni një të ftohur.

© depositphotos

Shumë njerëz zakonisht vazhdojnë të punojnë edhe nëse nuk ndjehen mirë. Ekziston gjithashtu një besim se nëse nuk e lejoni veten të pushojë, ftohja juaj do të ikë më shpejt. Në fakt, procesi i rimëkëmbjes do të jetë më i ngadaltë. Është më mirë të qëndroni në shtëpi 1-2 ditë dhe pastaj të ktheheni në punë.

Kjo është një arsye më shumë për të qëndruar në shtëpi: problemi është ngjitës në ditët e para të ftohjes dhe mund të infektoni njerëz të tjerë.

Mit: Gjithmonë duhet të qëndroni në shtrat.

© depositphotos

Nëse keni marrë një të ftohur dhe qëndroni në shtrat gjithë ditën, mund të merrni bronkit ose pneumoni. Për më tepër, zvogëlohet qarkullimi i gjakut. Sigurisht, nuk duhet të shkoni në palestër, pasi të ndiheni pak më mirë, por disa aktivitete nuk do të bëjnë ndonjë dëm.

Mit: Ajri i ftohtë mund të shkaktojë ftohje.

© depositphotos © depositphotos

Ju mund të merrni një ftohje vetëm nëse bini në kontakt me një virus, pavarësisht nëse jeni duke veshur një kapuç apo jo. Nuk ka asnjë arsye për të fajësuar erën, ajrin e kondicionuar, etj. Nëse mendoni se jeni sëmurur pas fluturimit (për shkak të temperaturave të ulëta), nuk është e vërtetë. Ajo që ndodh në të vërtetë është që ajri i thatë than mukozën dhe është e vështirë për trupin të mbrohet nga viruset.

Mit: Nëse dilni jashtë me flokë të lagur, do të merrni një të ftohur.

© depositphotos © depositphotos

Flokët tanë të lagësht, si dhe era apo shiu, nuk mund të shkaktojnë ftohje ose grip. Ka 3 mënyra për të kapur një virus: Mos harroni se viruset janë mjaft të fortë. Ata mbijetojnë:

  • në sipërfaqe të brendshme për më shumë se 7 ditë
  • në rroba, tapiceri ose letër për rreth 12 orë
  • në duar për disa minuta ose për një orë (në varësi të llojit të virusit që është)
  • në dorezat e dyerve për 6 orë

Sigurisht, nuk rekomandohet të shkoni jashtë me flokë të lagur pasi moti i ftohtë dobëson sistemin tuaj imunitar dhe ju bën më të prekshëm ndaj viruseve.

Mit: Ju mund të merrni një ftohje vetëm një herë në sezon.

© depositphotos

Këtu është lajmi i mirë: në të vërtetë është shumë e pamundur të marrësh një të ftohur dy herë. Ftohjet shkaktohen nga viruset, dhe kur sistemi juaj imunitar e lufton një, ai ndërton antitrupa ndaj tij. Por ka më shumë se 200 lloje të viruseve që shkaktojnë ftohje, prandaj ka ende një shans që të mund të sëmureni dy herë.

Mit: Një ftohje mund të shërohet brenda 1 ditë.

© depositphotos

Ka njerëz që mendojnë se nëse merrni shumë pilula të ndryshme, do të bëheni mirë brenda 1 dite. Por ky është një mit i rrezikshëm. Trupit i duhet kohë për tu rikuperuar dhe nëse merrni ilaçe që lehtësojnë vetëm simptomat, ato ndikojnë në zemër dhe pasojat mund të jenë vërtet të rrezikshme. Duhet të keni kujdes edhe me ilaçet që përmbajnë paracetamol: një dozë e tepërt mund të çojë në dështim të mëlçisë.

Mit: Duhet të shpëtoni nga të gjitha simptomat para se t’i ktheheni jetës tuaj normale.

© depositphotos © depositphotos

Një kollë post-virale dhe hundë e zënë mund të zgjasë deri në 4 javë, kështu që nuk ka nevojë të prisni derisa të gjitha simptomat të zhduken. Nëse ndiheni mirë, mund t’i riktheheni jetës tuaj normale.

TAGS