Elliott del me njoftim zyrtar rreth pronësisë së Milanit

Elliott del me njoftim zyrtar rreth pronësisë së Milanit

Një zëdhënës i Menaxhimit të Elliott u është përgjigjur akuzave se fondi mbrojtës nuk zotëron një aksion kontrollues në klub.

Rrjeti televiziv Rai njoftoi se ata do të fillojnë një program të hënën duke hetuar situatën e pronësisë së Milanit, duke pretenduar se Elliott Management nuk janë në kontroll, përcjell ORAinfo.

Transmetuesi i mirënjohur njoftoi se po planifikonin një program gjatë të cilit do të dalë në dritë një hetim i thelluar i modelit të vërtetë të pronësisë së klubit.
Por ata shtynë episodin për arsye që nuk janë zbuluar ende, por ata gjoja po synojnë episodin e së hënës së ardhshme tani.

Sipas asaj që po raportojnë Calcio & Finanza, një deklaratë zyrtare ka mbërritur nga një zëdhënës i fondit amerikan Elliott, i cili dëshiron të sqarojë menjëherë pozicionin e Elliott.

“Elliott Associates LP dhe Elliot International LP, së bashku kanë kontroll të plotë të shoqërisë mbajtëse, së cilës i përket AC Milan. Elliott mban 96% të Klubit, ndërsa pjesa tjetër u përket partnerëve tanë”, thanë ata.

“Elliott është plotësisht i përkushtuar për ta sjellë AC Milan përsëri në majën e futbollit Evropian, duke përdorur parimet e stabilitetit financiar dhe mbikëqyrjen e duhur, tashmë të vendosur. Elliott ka financuar procesin e ribotimit të AC Milan në vitet e fundit, me mbi 600 milion euro të investuara në klub”, thuhet në njoftimin e tyre. /ORAinfo/

TAGS