Donald Trump “pranon” fitoren e Joe Biden: Votat u manipuluan, nuk dorëzohemi

Donald Trump “pranon” fitoren e Joe Biden: Votat u manipuluan, nuk dorëzohemi

Donald Trump pranon për herë fitoren në zgjedhjet presidenciale në SHBA, të rivalit të tij Joe Biden.

Përmes një postimi në Twitter ai tha se presidenti i zgjedhur Joe Biden “fitoi”, së bashku me pretendimet e të pabazuara se vota ishte manipuluar kundër tij, ndërsa akuzoi median për fake news dhe heshtje.

“Ai fitoi sepse zgjedhjet ishin të manipuluara. Asnjë vëzhgues nuk u lejua, vota e paraqitur në tabelë nga një kompani e majtë radikale në pronësi private, Dominion, me një reputacion të keq dhe ekip të paaftë, që nuk mund të kualifikohem për Teksasin (të cilin unë e fitova me shumë!), Fake & Silent Media, dhe më shumë!” – shkruan Trump.

 

Është një pranim domethënës nga Trump, i cili pavarësisht se humbi edhe Kolegjin Zgjedhor dhe votën e popullit ka refuzuar të ndjekë traditën dhe të pranojë rezultatin.

Javën e kaluar ai u bë presidenti i parë që nga viti 1992 që nuk arriti të rizgjidhej, pas parashikimeve që Biden kishte ndryshuar me sukses shtetet kryesore të Pensilvanisë, Arizonës dhe Xhorxhas për të fituar Shtëpinë e Bardhë.

Që nga ajo kohë, kreu republikan ka filluar sfidat ligjore dhe u përpoq të minonte vlefshmërinë e rezultatit, por nuk arriti të prodhojë ndonjë provë të rëndësishme të mashtrimit të votuesve, siç pretendon.

Por liderët botërorë dhe ish-presidentët, përfshirë George HW Bush, të gjithë e kanë konsideruar garën të përfunduar dhe i kanë dërguar mesazhet e tyre të urimit z. Biden.