Dobitë shëndetësore të lëvozhgës së vezës

Dobitë shëndetësore të lëvozhgës së vezës

Zakonisht flasim për vlerat e vezës, por lëvozhgën e saj çdoherë e hudhim në kosh.

Por, duhet të dini se edhe lëvozhgët mund të shpërbejnë për diçka.

Lëvozhgat e vezës janë të pasura me calcium pasi që kanë 95% karbohidrat kalciumi e që përdoret si ilaç për të trajtuar problemet me tretjen dhe stomakun.

Vetëm një lëvozhgë veze përmban rreth 2 gramë kalcium. Por, kjo nuk do të thotë se duhet ta konsumoni lëvozhgën siç është.

Mënyra më e mirë për të përfituar është që fillimisht t’i zieni, në mënyrë që të hiqni çdo lloj bakteri të dëmshëm, transmeton klankosova. Më pas piqni në furrë për rreth 20 minuta.

Pas kësaj, ato do të jenë thërrmuara si pluhur, masë të cilën mund ta kaloni në blender. Ky pluhur i formuar është një burim shumë i mirë kalciumi që ndihmon në qetësimin e dhimbjeve dhe problemet me kockat.

TAGS