Dhjetë qytete spektakolare nën ujë nga e gjithë bota

Krahasimi me Venecian vjen spontanisht: edhe nëse ajo nuk njeh rivalë, këto qytete ofrojnë panorama magjepsëse

Lumenjtë kanë qenë gjithmonë djepi i qytetërimit: në brigjet e tyre rriten qytete të këndshme, të cilat shpesh u detyrohen ujit të tyre për pamjet sugjestive.

Janë zgjedhur dhjetë nga e gjithë bota për të vizituar të paktën një herë në jetë.

VENECIA – ITALI – Nuk qëndron në një lumë, por në një lagunë detare. Kjo është më e famshmja, më romantike, më e dëshiruara nga qytetet në ujë: e gjithë bota e ka zili, shumë qytete kanë emërtime që duan ta kujtojnë. Megjithatë, ky qytet mbetet unik dhe i paimitueshëm. Një gondolë, një urë apo një lumë është e mjaftueshme dhe është dashuri me shikim të parë. Aq sa Venecia vizitohet nga 20 milionë turistë çdo vit.

STRASBURG – FRANCË – Qendra historike qëndron në brigjet e lumit Ill, një degë e Rinit që rrjedh vetëm jashtë qytetit. Ndër kanalet dhe shtëpitë e lashta me gjysmë drurë ne mund të shohim frymën më intensive dhe origjinale të qytetit të Alsasit.

DELFT – HOLANDË – Qyteti merr emrin nga kanali me të njëjtin emër, me një term që në holandisht do të thotë “të gërmoj”. Në fakt, kanali është zgjerimi artificial i lumit Schia, në të cilin qyteti është ndërtuar mbi 700 vjet më parë. Pikëpamjet e tij janë të famshme për shkak se ata frymëzuan piktorin Vermeer, i cili i portretizoi ato në shumë prej veprave të tij.

STOKHOLM – SUEDI – Emri do të thotë “Qyteti i stokut”: ndërtuar mbi 14 ishuj, mbikëqyr Detin Baltik dhe Liqenin Mälaren. Qyteti është krejtësisht në ujë, kështu që vizita e qendrës së saj me anije mund të jetë më praktike dhe më interesante sesa të lëvizësh tokën.

SHËN PETERSBURG – RUSI – Ngrihet në deltën e Neva në Gjirin e Finlandës dhe është porti më i rëndësishëm i Rusisë. Lumi ka dimensione të mëdha dhe karakterizon fort peizazhin urban: urA më e gjatë që kalon lumin në qytet është Obukhovsky Bolshoy, gjatësia e përgjithshme e të cilit është 2824 metra.

BANGKOK – TAILANDË – Një nga pikat më të spikatura në qytet është Ëat Arun, Tempulli i Aurorës, me pamje nga lumi Chao Praya. Pjesa më mbresëlënëse e këtij kompleksi ndërtesash është guri i historizuar, me tulla stuko, të zbukuruar me mijëra copë prej porcelani me ngjyra kineze. Në agim dhe në muzg tempulli është i ngjyrosur me nuanca të jashtëzakonshme që pasqyrohen në lum, duke shumëfishuar ndikimin vizual.

SUZHOU – KINË – Qyteti është i famshëm për kanalet e tij dhe kopshtet e bukura në ujë. Ajo qëndron në brigjet e Liqenit Taihu, midis urave të gurit, pagodave dhe fenerëve të kuq. Ai është i vendosur rreth 90 km nga Shangai dhe u themelua rreth 900 vjet më parë. Fama e tij si “Venecia e Lindjes” e ka bërë atë një destinacion mjaft të popullarizuar për turistët, të admirueshëm për pamjen e tij dhe një çift madhështor i urës së Ming-it në zemër të qytetit.

XOCHIMILCO – MEKSIKË – Ky qytet meksikan, i përfshirë në mesin e Vendeve të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, ka kanale piktoreske që janë një atraksion shumë popullor. Ju mund të lundroni në varka shumëngjyrëshe, disa prej të cilave u referohen edhe anijeve të përdorura nga Aztecs: ndërsa lundron, ju mund të admirojnë panoramat, të hani dhe dëgjoni muzikë.

FORT LAUDERDALE – SHTETET E BASHKUARA – Ky qytet po ashtu ballafaqohet me Venecian dhe e quan veten “Venecia e Amerikës”; emri vjen nga rrjeti i kanaleve të lundrueshme mbi 270 km që kalojnë dhe formon një rrjet të vërtetë të rrugëve ujore. Qyteti është i vendosur në brigjet juglindore të Floridës.

NEW ORLEANS – SHTETET E BASHKUARA – Qyteti është vendosur në brigjet e Misisipit, në shtetin e Luizianës, rreth 170 kilometra larg Gjirit të Meksikës. New Orleans është i famshëm për arkitekturën e saj franceze Creole dhe trashëgiminë e saj të pasur kulturore, në veçanti për muzikën e xhazit, por edhe për kuzhinën e saj dhe për karnavalin e saj piktoresk.

TAGS